Rukometaši se herojski oprostili od Kupa – Izviđač savladan 22:15

RUKOMET – Kup BiH, 1/4 finale, druga utakmica, Gračanica, SD Luke

Gračanica – Izviđač  22:15  (14:12) – prva utakmica 21:29 Izviđač

Rukometaši Izviđača su u Gračanici proslavili prolazak u polufinale Kupa BiH, na završnicu, Final four. Iako su izgubili sa 7 golova razlike, pobjeda u prvom susretu u Ljubuškom prije 7 dana od 8 razlike im je bila dovoljna za prolaz i veliko slavlje. Domaćini su herojski pali.

Nakon 29:21 iz prvog susreta gosti su bili favoriti za prolazak ali sigurno da je i kod domaćina tinjala nada. I nakon 120 minuta igre, ugašena je u zadnjim sekundama u Gračanici. Šteta je napravljena u onih drugih 30 minuta utakmice u Ljubuškom.

Pobijedili su domaćini 22:15, poluvrijeme 14:12. Fenomenalna odbrana i ne baš takav napad ipak nisu bili dovoljni. Izviđač je u drugom poluvremenu postigao samo 3 gola!!!

Domaćine je do pobjede vodio Mehmedović sa 9 golova, Tufekčić je dodao 4 a Tomić 3. Bosić je upisao 12 odbrana od čega čak 11 u drugih 30 minuta.

Kod gostiju je efikasniji od ostalih bio Vukšić sa 5 golova, 4 je dodao Jozinović. Golmani Mandić i Grbavac su imali 11 odbrana od čega su odbranili i 4 sedmerca.

Izviđač ide na Final four dok Gračanlijama ostaje borba za titulu u Premijer ligi BiH. Drugi dio sezone počinje narednog vikenda kada ekipa gostuje u Goraždu.

Još jednom šteta jer se stekao dojam da je bila prilika za prolaz i da su se gosti praktično nudili svih 60 minuta. Nije se dalo.

SA UTAKMICE

Bilo je jasno da domaćine očekuje težak zadatak. Isto tako je bilo jasno da ako neka ekipa može da to odradi, onda je to ekipa Damira Doborca. Na kraju se sve svelo na 1 gol, 1 loptu.

Ispunjena dvorana Luke svjedočila je još jednoj nevjerovatnoj utakmici. Gračanica je vodila od prve minute. Bilo je vidljivo da igrači obje ekipe na početku igraju u grču sa dosta tenzija. Agresivno u odbrani na obje strane. U napadu teško.

Do 15. minuta Gračanica drži gol prednosti iako gosti nisu odigrali ništa posebno. Jedino u čemu su bili u prednosti je što su im golmani u prvih pola sata bili raspoloženiji na golu i držali su ih u igri i rezultatskom priključku. Bosić i Pejčinović su u prvom poluvremenu imali zajedno 3 odbrane.

Prvi put je 2 razlike za domaćine u 16. minuti. Bilo je i 8:5 uz napad za +4 ali gosti se nisu dali. I mora im se odati priznanje na borbenosti. Veoma često smo u prvom poluvremenu gledali napade na granici pasivnog i to dovoljno govori kakva se borba vodila i kakva je bila igra. Možemo reći da je u domaćem timu sve funkcionisalo kako treba osim rezervisanih golmana. Mora se reći da su gosti imali i malo sreće. Nekoliko golova postižu baš sretno. Lopta u blok pa u statitvu pa u gol. I tako 2-3 puta.

Tomić je u 29. minuti imao priliku da sa 7 metara pogodi za +4 ali ne uspijeva. Ovo je bila priča utakmice. Kada god su domaćini trebali da prelome, postignu gol ili bi se ispriječili golmani Izviđača ili neka početnička tehnička greška.

Na kraju gosti na odmor odlaze sa -2, 14:12. Sa ovim su rezultatom mogli biti itekako sretni jer su okolnosti na terenu djelovale tako da je Gračanica uz malo više smirenosti i pažnje već nakon prvih 30 minuta mogla imati 5 do 6 golova prednosti.

Drugi dio je počeo još žešće sa još jačim odbranama. Ako konstatujemo da je drugih 30 minuta završilo rezultatom 8:3, onda će vam sve biti jasno kakva se borba vodila ali i kakvu je odbranu odigrala ekipa Gračanice. Maestralnu.

Prvi gol u drugom dijelu domaćini postižu tek u 38. minuti preko Mehmedovića za 15:13. Gosti sa druge strane u drugih 30 minuta nisu vidjeli gol Bosića koji je upisao 11 odbrana za 30 minuta. Vrijeme je odmicalo a domaćini su polahko gradili prednost od 5-6 golova.

U 57. minuti dosta dešavanja na terenu. Sedmerac za domaćine za +6 i igrač više. Mehmedović pogađa za 20:14. Samo minutu kasnije ponovo sedam metara za domaćine i prilika za +7. Tada je nastala gužva na terenu koja je rezultirala sa dva plava kartona, nekoliko crvenih i žutih. Kada su se tenzije smirile domaćini su imali sedmerac za +7 na 2 minute do kraja a gosti su ostali sa 2 igrača u terenu i golmanom.

Golman Mandić brani sedmerac Mehmedoviću a u narednom napadu postižu gol sa samo 2 igrača na terenu. Tada je bilo jasno da je kraj. Uspjeli su domaćini da do kraja u trci po terenu naprave još nekoliko početničkih grešaka koje su ih na kraju i koštale prolaska. Završilo je 22:15. Nije bilo više vremena za totalni preokret. Slavlje i pjesma na jednoj strani, suze i tuga na drugoj.

Teško je ostati razočaran i tužan nakon jedna ovakve velike pobjede u kojoj ti aktuelni prvak postigne 15 golova za 60 minuta, samo 3 u drugom poluvremenu. Ali treba odati priznanje i mladoj ekipi iz Ljubuškog koja se hrabro borila i u onim trenucima kada bi većina drugih poklekla.

Domaćinima ostaje žal koji treba što prije zaboraviti jer slijedi gostovanje u Goraždu. Ako se želi ostati u trci za titulu jasno je da osim pobjede ni jedan drugi rezultat ne dolazi u obzir.