Veličanstvena rukometna noć u Gračanici – Prvak je pao sa 23:18

Gračanica nakon 3 odigrana kola ima 3 pobjede i 9 bodova

RUKOMET – Premijer liga BiH, 3. kolo, Gračanica

Gračanica – Izviđač  23:18 (10:11)

Gračanički rukometaši su u derbiju 3. kola Premijer lige BiH ugostili aktuelne prvake BiH, Izviđač iz Ljubuškog. Pobjedu je odnijela domaća ekipa rezultatom 23:18, poluvrijeme 10:11 za goste. Ovo je ekipi Gračanice treća pobjeda u isto toliko odigranih utakmica. Ekipa ima maksimalnih 9 bodova i ostala je na 1. mjestu na tabeli ispred Borca, koji također ima 9 bodova ali slabiju gol razliku. U narednom kolu Gračanlijama slijedi još jedan težak ispit u gostima protiv ove sezone čini se još bolje nego prošle, Sloge iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja.

U pobjedi protiv Izviđača sedam igrača se upisalo u listu strijelaca u domaćem timu. Najefikasniji je bio Živanov sa 5 golova a po 4 su dodali Tomić i Ćuzović. Golmani Bosić i Pejčinović su upisali 11 odbrana od čega ovaj drugi 9. Naravno da ne smijemo zanemariti doprinos svih igrača koji su nastupili i utkali dio sebe u ovaj veličanstveni trijumf. Radičević npr. nije postigao niti jedan gol ali ono što je radio na drugom dijelu terena u odbrani je za udžbenike. Posebno u drugom poluvremenu.

Kod gostiju se osam igrača upisalo u listu strijelaca a najefikasniji je bio iskusni Džono sa 4 gola. Golmani su imali 16 odbrana od čega 10 Mandić a 6 Grbavac.

Zaslužena pobjeda domaće ekipe koja je mogla biti izražena i većom razlikom s obzirom da su domaćini imali i 8 golova prednosti (21:13).

Čestitamo rukometaši i hvala vam.

SA UTAKMICE

Za domaće ljubitelje rukometa nije trebao poseban poziv da prisustvuju ovoj veličanstvenoj rukometnoj noći. Dvorana je bila ispunjena do zadnjeg mjesta ali to već više nije novost kada je u pitanju Gračanica. A u Gračanici je gostovao prvak BiH, Izviđač, koji je zadnjih godina sinonim za uspjeh u BH rukometu. Izmakao je Gračanlijama ovaj duel prošle sezone u finalu doigravanja ali zato gosti u subotu u dvorani Luke nisu imali nikakve šanse protiv inspirisanih domaćina.

Ono što je ulijevalo optimizam u redove domaćina jeste činjenica da su bez greške odradili prva dva kola i dobro se zagrijali i pripremili za Izviđač. Također, još jedna dobra stvar je bila što u ekipi nije bilo problema. Svi su maksimalno spremno dočekali duel.

Sa druge strane u Gračanici je gostovao aktuelni prvak i ekipa koja se jedina može pohvaliti sa apsolutnom dominacijom u susretima sa Gračanicom. Kao i prethodnih sezona i ove Izviđač ima samo najviše ambicije a pokazali su da se radi o dobroj ekipi koju čini spoj mladosti i iskustva. Uoči susreta domaćini su se najviše pribojavali iskusnog Džone. Na kraju je on bio i najefikasniji igrač u redovima gostujućeg tima ali slično kao i njegova ekipa i Džono i Izviđač su u Gračanici igrali samo prvo poluvrijeme. U drugom ih nije bilo kada su im domaćini očitali jednu pravu malu rukometnu lekciju.

Počelo je dobro za domaćine koji su nošeni frenetičnom atmosferom imali vodstvo. U 8. minuti je bilo 4:2. Goste je u tim trenucima spašavao mladi golman Mandić dok na drugoj strani Bosić nije bio u svom elementu. Igrala je domaća ekipa odličnu odbranu svih 60 minuta ali u prvom poluvremenu je bilo dosta problema u napadu dok sa druge strane nisu imali rješenja za Džonu.

U 13. minuti Izviđač dolazi do izjednačenja 5:5 a u 20-oj je bilo 7:7. Gosti prvi puta vode u 23. minuti 7:8 a na krilima odbrana Mandića dolaze i do velika 3 gola prednosti 8:11. Igrala se 28. minuta. Izviđač je napravio seriju 4:1 za preokret i vodstvo. Sa dva vezana gola domaćini ipak uspijevaju da iskontrolišu štetu i da na odmor odu sa 10:11. U posljednjim trenucima prvog dijela Tufekčić je potegao kapitenski a kada je postigao 10. gol gosti su još zaradili isključenje.

Već smo kazali, gosti su do vodstva stigli na krilima sjajnog golmana Mandića koji je u prvom poluvremenu upisao svih svojih 10 odbrana. U jednoj ovakvoj utakmici na mali broj golova, ovih 10 odbrana je bilo više nego dovoljno za prevagu na stranu gostiju. Domaćini su teško igrali u napadu. Bila je to prava rovovska borba, pravi derbi za rukometne sladokusce.

Ono što se dešavalo u nastavku u drugom poluvremenu je priča za anale. Šta je trener Doborac kazao na pauzi svojim igračima ostat će tajna ali tajna nije bilo ono što je publika imala priliku da vidi. Tufekčić još jednim golom izjednačava na 11:11. To je već bila serija domaćih od 3:0. Umjesto Bosića na golu domaćih je bio Pejčinović koji počinje da brani i pokazuje da će biti ogromno pojačanje. Gračanlije igraju luđačku odbranu u tim trenucima. Gosti nisu postigli gol od 28. do 41. minute, punih 13 minuta. Za to vrijeme domaćini su proigrali u napadu i postigli 6 golova za seriju 6:0 i prelazak u vodstvo 14:11.

Nastavljena je frenetična igra domaćih u odbrani koja im je omogućavala da ispravljaju i ono malo grešaka u napadu. Atmosfera je proključala i bilo je jasno da će se gosti teško izvući iz ove situacije.

Nevjerovatno zvuči podatak da je Izviđač za 21 minutu igre u drugom poluvremenu postigao samo 2 gola!!! Rezultat takve igre je najveća prednost na utakmici za domaćine od +8, 21:13.

Samo je malo opuštanja u posljednjih 5 minuta dozvolilo gostima da postignu nekoliko golova, ublaže poraz i postave konačnih 23:18.

Veličanstvena rukometna noć u Gračanici u kojoj je savladan aktuelni prvak. Istina, domaćini su imali dvostruko slavlje s obzirom da je trener Doborac danas slavio rođendan. Rekao je da mu je ovo bio najbolji mogući poklon.

Po završetku susreta gosti su pognutih glava napustili teren dok je slavlje domaćih igrača i navijača trajalo još dugo nakon završetka susreta.

ATMOSFERA?

Još jednom samo pohvale za najbolju rukometnu publiku u BiH. Utakmica je odigrana bez ijednog i najmanjeg incidenta i domaćini su pokazali kako uz ekipu koja postavlja neke nove rukometne standarde u BH rukometu isto to rade vjerni navijači na tribini. Svaka čast.

Izjave glavnih aktera meča poslušajte u ponedjeljak u emisiji Sa sportskih terena a galeriju fotografija možete pogledati na FB stranici Radio Gračanica.

Izdvajamo samo izjavu novopridošlog igrača, pokazalo se sjajnog pivota, Ćuzovića, koji je odgovarajući na pitanje da prokomentariše atmosferu samo poručio:

• Nemam komentara. Ovo treba doživjeti. Čuo sam puno toga o atmosferi u Gračanici ali ovo je prevazišlo moja najbolja očekivanja.

Sjajan početak nove sezone i nastavak gračaničke rukometne bajke…