Sport INFO – Rukometaši upisali novu pobjedu – Odličan nastup Ahmetaševića u Španiji

RUKOMET – Premijer liga BiH, 11. kolo, Gračanica, subota, SD Luke, 18:00 h (bez publike, uživo na YT)

Gračanica – Iskra  34:25  (20:11)

Ekipa Gračanice je u 11. kolu Premijer lige BiH u subotu na domaćem terenu došla do druge vezane pobjede u prvenstvu i ukupno pete. Iskra je očekivano i dosta lagano savladana 34:25 a da je razlika bila i veća ne bi bilo nezasluženo. Ove dvije ekipe već drugu sezonu zaredom ne mogu u istu rečenicu. I dok Iskra u pravilu boravi u donjem domu, Gračanica je na suprotnoj strani tabele.

Gračanica je mini seriju od 3 utakmice u 7 dana dobro počela pobjedom protiv Slobode, nastavila protiv Iskre a završetak će biti naredne srijede ponovo na domaćem terenu protiv Borca u zaostaloj utakmici 7. kola. Bit će ovo još jedan veliki ispit za ekipu Damira Doborca jer Borac ove sezone djeluje najuvjerljivije. Bez poraza su, ni korona im nije naškodila da gaze sve redom. U 11. kolu su savladali Lokomotivu u gostima sa 10 razlike.

Sa dvije pobjede i 4 boda na svome kontu, Gračanica se iz sredine tabele polahko probija prema vrhu. Trenutno su na 6. mjestu sa 12 bodova a u narednom 12. kolu gostuju kod probuđene Bosne Visoko. Krivaja na 4. mjestu bježi samo 1 bod.

MINUTA ŠUTNJE ZA LEJLU HAIRLAHOVIĆ-HUŠIĆ

Sam susret je dočekan u tužnom ozračju a počeo je minutom šutnje i odavanjem počasti danas preminuloj Lejli Hairlahović-Hušić, supruzi Jasmina Hušića, mladog golmana koji je početkom ove sezone stigao u Gračanicu. Hairlahović-Hušić je svojevremeno obnašala i funkciju generalnog sekretara Rukometnog saveza BiH a rukomet je igrala u tuzlanskom Jedinstvu.

Podsjećamo na tešku dramu koju je ovaj par prošao prije nekoliko dana kada je ekipa gostovala u Odessi. U trenucima dok je branio gol Gračanice, Jasminova supruga Lejla se u Tuzli na UKC-u borila za život. Činilo se da se oporavila i da su stvari krenule boljim tokom. Do danas…tuga velika.

Ovom prilikom mužu, porodici i svima onima kojima je Lejla nešto značila, izražavamo iskreno saučešće.

ISKRA BEZ ŠANSE

U najavi smo konstatovali da su domaćini favoriti u ovom susretu ali da to treba opravdati na terenu. Na kraju bez problema. Iskra je u igri bila samo prvih 10-ak minuta do rezultata 6:5 za domaćine. Nakon toga Gračanlije ubacuju u brzinu više,ekipa Iskre ne može da prati taj tempo ni u odbrani ni u napadu a rezultat takve igre je čak 20 postignutih golova domaćina u prvih 30 minuta. Na odmor se otišlo sa rezultatom 20:11.

Već je tada pitanje pobjednika otprilike bilo riješeno samo je bilo pitanje konačnog ishoda i razlike. Dobili smo i taj odgovor. 34:25 je bio konačan rezultat. Laganih +9 i vjerovatno jedna od najlakših pobjeda u dosadašnjem dijelu sezone.

Trener Doborac je po običaju iskoristio posljednjih 15-ak minuta da priliku za igru pruži novom valu super talentovanih gračaničkih dječaka. Dželilović je već skoro pa prvotimac, postiže golove i postaje sve značajniji faktor u ekipi. Svoj prvi premijerligaški gol je postigao i mlađi od braće Mehmedović, 16-godišnji Denis.

Gračanicu su do pobjede vodili Dželilović sa 7 golova, te Kadrić i Mehmedović sa po 6. Na drugoj strani najefikasniji su bili Čičkušić sa 8 i Hrustanović sa 6 postignutih pogodaka.

Za rukometaše nema predaha. U narednih 20-ak dana slijedi im samo nastavak ovog žestokog ritma nametnutog od početka sezone. Do zimske pauze ostalo je još 5 kola u Premijer ligi a Gračanica ima i šestu, onu već pomenutu zaostalu protiv Borca. Tu je Kup BiH kao i nastup u Evropskom rukometnom kupu. Dakle, najmanje će odigrati još 9 utakmica u decembru i to za nepunih mjesec dana. Sretno.

• Sloga D. – Lokomotiva

RUKOMET – Premijer liga BiH, 7. kolo (zaostala utakmica), Gračanica, SD Luke, srijeda, 2.12. u 18:00 h

Gračanica – Borac

Napisali smo već nekoliko rečenica vezanih za ovu utakmicu. Ovo je zaostali susret 7. kola koji nije odigran zbog toga što je tada nekolicina igrača Borca bila pozitivna na Covid-19 virus a ostali su posljedično bili u 15-to dnevnoj karanteni. To nije ostavilo previše traga na ekipi koja je čini se nakon izolacije počela da igra još bolje.

Sve je jasno, sve je poznato. Borac je i ove sezone glavni favorit za titulu i sigurno će u ovom zahuktalom ritmu imati želju da se revanširaju domaćinima koji su u posljednje dvije sezone puno uspješniji u međusobnim susretima sa pobjedama kako na domaćem terenu tako i u gostima.

O ovoj utakmici opširnije u narednim danima.

PREGLED NASTUPA GRAČANIČKIH SPORTISTA

Mladi napadač Nardin Mulahusejnović nastavlja da rešeta mreže u slovenskoj ligi. U porazu njegovog Kopera u derbiju od Mure 2:1 Mulahusejnović je bio strijelac jedinog gola za svoj tim. Pogodio je u 86. minuti za 1:1 ali gosti nisu uspjeli ostati neporaženi jer je Mura golom u sudijskoj nadoknadi upisala nova 3 boda.

Izvjestili smo sredinom sedmice o sjajnoj formi ekipe Kopera a i Mulahusejnovića. Bili su tada na 2. mjestu na tabeli a Mulahusejnović je bio prvi na listi strijelaca. Nakon subotnjeg poraza pali su na 4. mjesto u dosta zgusnutom vrhu tabele u kojem se čak 4 ekipe nalaze u razmaku od samo 5 bodova. Osim gubitka 2. mjesta sa ekipom, Mulahusejnović je pao i sa vrha liste strijelaca gdje se trenutno nalazi igrač Olimpije Ivanović sa 7 golova i 2 asistencije. Nardinov dosadašnji učinak je 7+1 što ga svrstava na drugo mjesto liste najboljih strijelaca. Više nego odlično.

U rukometnom derbiju 10. kola slovenske lige Trimo u kojem nastupa Dino Hamidović je doživio prvi poraz u sezoni i prvi poraz u skoro 11 mjeseci. Posljednji put su izgubili u ligi od Celja sredinom januara ove godine. Od tada znaju samo za pobjede, kako u prvenstvu i kupu tako i u evropi. Slovenj Gradec je pobijedio na domaćem terenu 27:25 a Hamidović je bio strijelac 2 gola. Celje je nedodirljivo na prvom mjestu bez poraza, Trimo je ostao drugi sa jednim porazom dok je Gradec na 3. mjestu sa 2 boda manje od ekipe iz Trebnja ali i uz utakmicu više.

Veliko iznenađenje u Španiji napravila je ekipa Puente Genil za koju nastupa Admir Ahmetašević. Puente Genil je na domaćem terenu u 15. kolu dočekao drugoplasiranu Bidasou koja je do sada imala samo 1 poraz. Gosti su bili apsolutni favoriti ali domaćini su na krilima sjanog Ahmetaševića koji je imao 14 odbrana (39%) i odlične igre tokom svih 60 minuta susreta upisali vrijedne bodove. Za ekipu Bidasoe je ovo tek 2. poraz u sezoni dok se Puente Genil probio u gornji dio tabele na 7. mjesto sa 15 bodova.

Velež i Sarajevo su danas u 16. kolu Premijer lige BiH odigrali bez golova. U ekipi Veleža je do 79. minute na terenu bio bivši igrač Bratstva, Edo Vehabović dok Besima Šerbečića nakon što je u prošlom kolu bio na visini zadatka svih 90 minuta u ovom nije bilo na terenu.

Dino Kalesić je sa klupe odgledao remi njegovog Borca i Širokog Brijega u Banjaluci. Završeno je 1:1.

Bio je ovo subotnji sportski raport. U nedjelju pratimo nastupe košarkaša (15) i malonogometaša Kaskade (18).