Derbi susret između Bratstva i Posušja završen bez pobjednika i bez golova

NOGOMET – m:tel Prva liga FBiH, 14. kolo, Gračanica

Bratstvo – Posušje  0:0

Bratstvo: Ćeman, Delić, Buljić, Helić, Hasikić, Jaganjac, Aletić, Salkić, Šuša, Zarić, Poturalić.Trener: N. Nikić.

Posušje: Galić, Vranjić, Barišić, Buhač, Bešlić, Landeka, Sesar, Serdarušić, Brekalo, Lučić, Hadrović. Trener: D. Ćorić.

Derbi susret 14. kola m:tel Prve lige FBiH ali sticajem okolnosti i derbi prvog dijela sezone odigrale su u Gračanici ekipe Bratstva i Posušja. Posušje je na stadionu Luke gostovalo kao lider na tabeli sa 2 boda više od Bratstva. I nakon gračaničkih 90 minuta stanje je isto samo što ekipe na svom kontu imaju po još jedan bod više (28-26). Bratstvo je imalo priliku da eventualnom pobjedom prestigne goste na tabeli te da u zadnjem kolu u gostima kod ekipe Vis Simm Bau ključeve jesenske titule drži u svojim rukama i samo odlučuje o svojoj sudbini.

Najbolja odbrana lige je pokazala zašto je najbolja iako je Bratstvo imalo nekoliko odličnih prilika za postizanje gola. Sa druge strane jedan od efikasnijih napada u ligi na čelu sa najboljim strijelcem lige, Maidom Jaganjcem, nije imao načina da otključa bravu na golu Posušja.

Na kraju je podjela bodova najrealnija iako je svaka ekipa imala svoje prilike i periode dobre igre, dominacije. Izostali su samo golovi. Dobro. I publika. Ali to je neka druga tema.

Susret u Gračanici je protekao u dominaciji svake ekipe u po jednom poluvremenu. Dok je prvih 45 minuta pripalo gostima u drugom su domaćini bili puno bliže golu ali u nekoliko navrata nisu imali ni sreće.

Posušje je u Gračanicu doputovalo kao lider i sama činjenica da su u prethodnih 13 kola pokazali najviše navodila je na oprez. Ono što su demonstrirali tokom nekih 30-ak minuta utakmice u prvom poluvremenu spada u red najljepših i najdominantnijih izdanja jedne ekipe na stadionu Luke. Apsolutna dominacija, kontrola igre, ritam. Bilo je zaista lijepo vidjeti da jedna ekipa igra na ovaj način. Sakrili su loptu domaćinima koji nisu imali rješenja za ovu taktičku postavku Posušja. Istina iz ove kvalitetne igre i dominacije u posjedu gosti nisu stvorili prevelik broj onih pravih prilika. Tek su u nekoliko navrata ozbiljnije stigli da ugroze gol Bratstva. Bratstva koje je bilo zatečeno i bez odgovora. U takvim okolnostima domaćini su uspjeli da čak naprave nekoliko odličnih prilika, možda i opasnijih od Posušja ali mreže su mirovale. Na odmor se otišlo sa početnih 0:0.

U drugom dijelu druga priča. Iskusni trenerski lisac Nikola Nikić je vidio gdje su problemi u njegovoj ekipi. Napravio je nekoliko izmjena i itekako pogodio. Bratstvo je bilo bolja ekipa u drugom poluvremenu. Stvorili su i nekoliko odličnih prilika a najbolju je nakon greške Barišića imao napadač domaćih Poturalić koji je sam izašao pred golmana Posušja. Slabo je šutirao i ostalo je bez promjene. Do kraja su domaćini imali inicijativu, prilike ali jednostvno nije išlo.

Ne može se reći da je ovo neko veliko razočaranje pogotovo što smo vidjeli da su gosti jedna ozbiljna i kvalitetna ekipa. U Bratstvu su ionako već “prebacili” bodovni plan ali bila je lijepa prilika da ekipa možda i prezimi na vrhu tabele.

Ovako, Posušje će imati priliku da prvo prođe kroz cilj nakon 15 odigranih utakmica jer u zadnjem kolu na domaćem terenu dočekuju Budućnost protiv koje su na domaćem terenu apsolutni favoriti. Bratstvo polusezonu završava u Tešnju protiv još jednog novajlije u ligi a to je ekipa Vis Simm Bau koja također igra odlično i nalazi se u vrhu tabele. Sretno.