Drama na vrhuncu – Gračanica i Konjuh odigrali neriješeno 26:26

RUKOMET – Premijer liga BiH, 5. kolo, subota, Gračanica, SD Luke, subota, 18:00 h

Gračanica – Konjuh  26:26  (16:15)

Za vikend su odigrane utakmice 5. kola Premijer lige BiH. Gračanički stroj koji je djelovao tako goropadno na otvaranju sezone polahko kašljuca. Nakon tri pobjede uslijedio je i drugi neriješen ishod. Ekipa tako još uvijek nije poražena i uz Borac i Leotar su jedini sa ovim učinkom. Istina, posljednja dva nastupa ekipa Damira Doborca je odigrala neriješeno. Prvo su spasili bod u Zavidovićima a onda izgubili na domaćem terenu protiv Konjuha. Komšijski derbi je završen 26:26 a ako ima nešto što treba da raduje nakon ove utakmice to je činjenica da se publika u znatnom broju vratila na tribine i sve je u subotu podsjećalo na ona ljepša, predpandemijska vremena.

U pravilu kada igraju ekipe Gračanice i Konjuha ti susreti su neizvjesni, zanimljivi, borbeni, sa svim onim što sport i rukomet sa sobom nose. Ako ovi dueli nisu jedan bosanskohercegovački rukometni klasik onda kantonalni sigurno da. Teško je to sve prepričati riječima. Nebitno da li u Gračanici ili Živinicama. Godinama su ekipe ljubomorno i u pravilu  čuvale domaći teren samo da bi u posljednjih nekoliko sezona sva pravila pala u vodu pa tako Gračanica pobjeđuje i ne gubi u Živinicama a ni Konjuh evo već drugu sezonu zaredom ne gubi u Gračanici.

Ničega nije nedostajalo ni u subotu. Borbe, neizvjesnosti, dobrih poteza, tenzija…da bi na kraju kako to i priliči i jedni i drugi dobili zaslužene aplauze.

Upozoravali smo uoči ovog susreta da domaćini moraju biti krajnje oprezni. I dok su gosti startali sa dva poraza, Gračanica je imala tri pobjede. Međutim, kako je vrijeme odmicalo Konjuh je igrao sve bolje pa su tako pobijedili i Bosnu u Visokom a vidjeli smo da Bosna i nije bezazlena ekipa. Sa druge strane domaćini kao da su bili u blagom padu. Nakon teškom mukom izborene pobjede u Maglaju, uslijedio je remi protiv Krivaje a sada u 5. kolu i protiv Konjuha.

Završilo je 26:26, poluvrijeme 16:15. Bio je ovo duel dvojice sjajnih pojedinaca, Pandžića u dresu Gračanice i reprezentativca Grujića iz Konjuha. Majstori su pokazali kakvi su igrači. Pandžić je vukao domaćine sa 10 golova a Grujić je odigrao simultanku postigavši skoro pola golova za svoj tim. Zaustavio se na 12 i bio je junak ovog osvojenog boda za goste. Jednostavno nezaustavljiv.

U ekipi Gračanice se pored Pandžića još 8 igrača upisalo u listu strijelaca a prvi sljedeći je bio mladi Dželilović sa 5 golova.

Grujić je pratnju imao u opasnom Juninu koji je postigao 4 gola ali i radio velike probleme odbrani Gračanice.

Bio je ovo susret u kojem golmani nisu briljirali. Imao je svaki svoje minute ali niti jedan nije bio na visokom nivou u kontinuitetu svih 60 minuta.

Sa ovim bodom ekipa Gračanice je pala sa 1. mjesta na 3. sa istim brojem bodova kao Izviđač i Leotar. Sve tri ekipe imaju po 8. Leotar je 100% sa 4 pobjede i utakmicom manje kao i Borac koji ima 3 pobjede i dva susreta manje. I Vogošća sa jednim porazom i utakmicom manje može do 8 bodova. Velika gužva ali i još jedan dokaz da će i ova sezona biti jako zanimljiva jer već sada vidimo da nema dominantnih ekipa nego da je tu pa možda i 10-ak ekipa koje mogu u datom momentu pobijediti svako svakoga. Evo upravo je 5. kolo bilo lijep primjer za to. Gradačac je ostao neporažen u Visokom, Maglaj je odigrao još jednu herojsku utakmicu i savladao Slobodu dok je sarajevska Bosna ostvarila vrijednu pobjedu na vrućem terenu u Vakufu.

Naredno kolo je za vikend a ekipi Gračanice slijedi novo iskušenje na terenu gdje posljednjih sezona kao rijetko gdje nisu imali uspjeha. Tuzla. Sloboda. Bit će pakleno.

SA UTAKMICE

Da se kratko vratimo na utakmicu. Za razliku od prvog domaćinstva kada se na utakmicu moglo samo sa godišnjim ulaznicama, uprava je odlučila da pusti u prodaju određeni broj ulaznica samo za ovaj susret. Da je napravljen pravi potez svjedoči i skoro puna tribina i sjajna atmosfera.

Doduše, koliko god ova atmosfera u Gračanici gura domaćine u pojedinim trenucima, ekipa i igrači Konjuha kao da se hrane istom u Gračanici i pružaju više nego dobre partije.

O kakvoj se utakmici radilo dovoljno govori podatak da niko nije imao veću prednost od 2 gola. Domaćini su bili ti koji su većinom imali vodstvo ali imao je i Konjuh svoje minute.

Počelo je nešto boljom igrom domaćina koja je rezultirala vodstvom 5:3 u 9. minuti susreta. Međutim, da će ovo biti jedna od onih noći dalo se naslutiti na samom startu. Konjuh ubrzo anulira prednost i rezultat se kreće od +1 za domaćine do neriješenog. Da golmani neće imati svoju noć dala je naslutiti 14. minuta kada je Bižić kod domaćih upisao prve dvije odbrane.

Malo-pomalo gosti dolaze i do vodstva 13:12 ali Gračanica ipak na odmor odlazi sa minimalnom prednosti 16:15.

U drugom dijelu rovoska borba. Drugih 30 minuta je Konjuh dobio 11:10. Gosti pojačavaju odbranu pa domaćini još teže dolaze do golova. Sa druge strane odgovor na sva pitanja je imao Grujić.

Kada je u 42. minuti treće isključenje dobio kapiten Konjuha, Smajić, činilo se da je domaćinima znatno olakšan put do trijumfa. Ništa od toga. Rezultatska klackalica je čas na jednoj, čas na drugoj strani. U 45. minuti je 21:21. Do 50. minute Gračanica je imala nekoliko problema sa 2 igrača manje u polju ali gosti to nisu kapitalizirali.

Kako se bližio kraj susreta tako su apsolutnu odgovornost preuzeli Pandžić i Grujić. Imala je Gračanica nekoliko prilika da ode na +2 ali jednostavno se nije dalo. Greška, odbrana, primljen gol i ulazimo u foto finiš.

Bilo je 25:24 za domaćine koji su nakon što je Grujić postigao 26. gol za svoj tim imali 10-ak sekundi za pobjedu. Odigrali su napad, Pandžić je pogodio ali se u tom trenutku možda malo prerano i prebrzo čula sudijska pištaljka tako da od gola nije bilo ništa a više nije bilo ni vremena. Tek je Bečić ukrotio pokušaj Kadrića u zadnjim sekundama.

Na kraju vjerovatno i najrealnije iako ostaje žal i za ovom utakmicom da nije prije riješena a ostaje i dilema kod poništenog Pandžićevog gola za trijumf. Bilo kako bilo susret je završen podjelom bodova. Veliko slavlje gostiju koji su za svoju borbenost nagrađeni aplauzom isto kao i domaćini koji su bili vidno razočarani.

Kada su se glave ohladile, svi su imali samo riječi hvale za ambijent i sam susret.

Izjave trenera Damira Doborca i Davora Kadića te najboljeg pojedinca Nikole Grujića poslušajte u ponedjeljak u emisiji Sa sportskih terena.

Fanstastična utakmica, super zanimljiva, predivan ambijent, sve za 5 osim naravno rezultata za domaćine.

• Izviđač – slobodni

Bio je ovo detaljan pregled više nego zanimljive rukometne Premijer lige. Ekipi Gračanice slijedi kao što smo kazali gostovanje u Tuzli pa onda i treći zaredom susret protiv rivala iz kantona, Gradačac u dvorani Luke pa gostovanje dobojskoj Slogi. Sve ovo do kraja mjeseca a nakon Doboja ekipa ima slobodno kolo. Odmor.

Nadamo se da će se tokom sedmice odmoriti, kvalitetno pripremiti i vratiti se na pobjednički kolosijek.