Još jedna teška utakmica za rukometaše i još jedna pobjeda – Vogošća savladana 22:18

RUKOMET – Premijer liga BiH, 11. kolo (zaostala utakmica), Gračanica, SD Luke

Gračanica – Vogošća PH  22:18 (11:8)

Rukometaši su u zaostaloj utakmici 11. kola Premijer lige BiH teškom mukom, puno teže nego što to rezultat pokazuje, savladali večeras veoma dobru i opasnu Vogošću. Završilo je 22:18, poluvrijeme 11:8. Ako konstatujemo da je u 55. minuti bilo 19:18, onda je jasno kakva se borba vodila na terenu. Ono što je najbitnije je da ekipa pobjeđuje i kada ne igra najbolje što može.

Sa nova 3 boda Gračanica se vratila na prvo mjesto sa istim brojem bodova kao i Borac ali sa boljom gol razlikom. Već u subotu u 13. kolu očekuje ih još jedna teška utakmica protiv uvijek neugodne dobojske Sloge. To je potvrdio i kapiten Tufekčić koji je nakon susreta u izjavi kazao “da će ovo biti vjerovatno najteža utakmica za ekipu u dosadašnjem dijelu sezone”.

Kada su u pitanju strijelci, najefikasniji je bio kapiten Tufekčić sa 6 golova a po 5 su dodali Živanov i mladi ali sve bolji 16-godišnji Dželilović. Istina, Dželilović je postigao 3 gola sa 7 metara ali i to treba uraditi pogotovo protiv jednog kvalitetnog golmana kakav je Efendić koji je odbranio 3 sedmerca igračima Gračanice. Još su bitniji njegovi golovi ako znamo da je 2 postigao u posljednjim minutama susreta kada se lomio rezultat ali i utakmica. Sjajna predstava ovog mladića koji dobija sve više prilike i to koristi na najbolji mogući način. Sa 5 golova protiv Vogošće opravdao je i poziv u kadetsku reprezentaciju BiH. Čestitke.

Golmani su također bili odlični, Bosić sa 16 odbrana i Pejčinović koji je odbranio 2 sedmerca.

Kod gostiju je najefikasniji bio Travar sa 6 golova dok je Bošković dodao 3. Golman Efendić je upisao 14 odbrana. Vogošća sa ovim porazom ostaje u donjem dijelu tabele.

SA UTAKMICE

U najavi smo kazali, a toga su bili svjesni i u taboru domaćina, da će ovo biti jedna teška utakmica i da položaj Vogošće na tabeli ne odražava realni kvalitet ove ekipe koja ima nekoliko odličnih pojedinaca. U to smo se uvjerili svi večeras u dvorani.

Počelo je nervozno sa dosta brzopletosti na obje strane i tehničkih grešaka. U 10. minuti je 3:3. Domaćini prvu osjetniju prednost od 2 gola imaju u 17. minuti kada je bilo 6:4. Goste je u ovim trenucima u igri držao sjajni Efendić na golu koji u pravilu u Gračanici pruža sjajne partije, nebitno za koju ekipu nastupa. U 24. minuti je 8:8 da bi domaćini do kraja poluvremena postigli 3 gola, gosti niti jedan za finu prednost nakon prvih 30 minuta od +3, 11:8.

Očekivali smo bolju igru domaćina u nastavku ali nakon 12:9 Vogošća serijom od 5:0 dolazi do prednosti od 12:14. Domaćini su za 12 minuta igre u drugom poluvremenu postigli samo 1 gol. Jasno je gdje je bio problem. Gosti zaigrali odličnu odbranu za koju ekipa Damira Doborca nije imala rješenje. U 42. minuti kapiten Tufekčić pogađa za 13:14.

Imali su gosti prednost i od 14:16 ali onda Gračanlije igraju onako kako se od njih očekuje. Čvrsto u odbrani, Bosić brani ono što prođe a u napadu se lakše postižu golovi, vjerovatno i zbog pada koncentracije i umora u ekipi Vogošće. Serijom 4:0 Gračanica dolazi do prednosti od 18:16. Činilo se da je to-to ali gosti se ne predaju. Izjednačavaju na 18:18 i drže neizvjesnost na utakmici ali i nervozu na tribinama.

U 55. minuti je bilo 19:18 da bi domaćini kao i toliko puta do sada prelomili utakmicu kada je to bilo najpotrebnije u samom finišu za konačnih 22:18.

Teška ali zaslužena pobjeda za prvo mjesto na tabeli sa kojeg će Gračanlije dočekati vjerovatno još jednu tešku utakmicu u subotu protiv Sloge iz Doboja.