Mladost (DK) ispraćena aplauzom – Pobjeda u Gračanici 1:3

NOGOMET – m:tel Prva liga FBiH, 10. kolo, Gračanica, subota, 15:00 h

• Jaganjac 1:0 (10)
  • Čago 1:1 (65)
  • Imamović 1:2 (86)
  • ????  1:3 (90)

Danas je odigrano sedam utakmica 10. kola m:tel Prve nogometne lige FBiH. U nedjelju će na teren GOŠK protiv Goražda. Od sedam susreta po tri pobjede su ostvarili domaćini i gosti a jedan je završen neriješeno. Ono što je nama najbitnije jesu dešavanja iz Gračanice a to po domaćine nažalost nije bilo dobro. Jedna od one tri gostujuće pobjede je i ona posljednjeplasirane Mladosti DK protiv Bratstva. Ovo je ujedno i najveće iznenađenje ali aplauz koji su gosti dobili nakon 1:3 na stadionu Luke dovoljno govori kako je gračanička publika doživjela ovu utakmicu.

Pobjeđivale su i druge ekipe u Gračanici ali teško se sjetiti da su baš uspjele da izmame ovakvu reakciju publike. Aplaudiralo se dobrim potezima, kvalitetnim pojedincima ali rijetko je kada baš kompletna ekipa dobila zaslužen aplauz. A Mladost je ga itekako zaslužila.

U Gračanici su gostovali kao zadnji tim na tabeli samo sa 3 osvojena boda. Imali su jednu pobjedu i čak osam poraza. Jedine bodove su osvojili u 7. kolu kada su na domaćem terenu sa 4:0 savladali Goražde. Sada već na kontu imaju 6 bodova i nisu više na zadnjem mjestu. Fenjer su prepustili Tomislavu sa 5 bodova. U narednom kolu u Doboju kod Kaknja im gostuje Budućnost.

Bratstvo je sa druge strane bilo favorit na papiru a trebala im je pobjeda i kako bi se vratili na kolosijek nakon poraza u prošlom kolu u gostima od Gradine. Protivnik je bio po mjeri ali nisu domaćini. Sa drugim vezanim porazom ekipa je sa 1. mjesta pala na 4. a tu bi trebala i ostati barem do narednog kola kada gostuju u Goraždu. Upravo je Goražde ekipa koja bi mogla prestići Bratstvo na tabeli jer ima utakmicu manje ali ako znamo da gostuju kod GOŠK-a, izvjesnije djeluje da će Gračanlije ostati na 4. poziciji.

A sada da se vratimo na sami početak priče. Nakon onog poraza u Srebreniku konstatovali smo da je domaćinima za miran zimski san potrebno da ne kiksaju na domaćem terenu. Bilo je jasno da će teško igrati u onom kvalitetnom ritmu do kraja polusezone u kojem su bili nekih mjesec dana do Gradine kada su ostvarili 4 pobjede i jedan neriješen rezultat. Pretpostavljali jesmo ali da će izgubiti od Mladosti i to u jednoj onakvoj utakmici kakva je viđena u subotu, nakon svega samo možemo zaključiti-ogromno razočarenje. Iako gostima treba odati zasluge, ostaje dojam da su domaćini ipak bili ispod svog ovosezonskog nivoa i da su odigrali vjerovatno jednu od slabijih utakmici.

EON

A počelo je dobro. Kazneni udarac je dosuđen nakon što je fauliran kapiten Jaganjac koji je bio siguran za 1:0 i dobar početak na stadionu Luke. Ubrzo nakon gola Jaganjac je u novoj prilici i sve je djelovalo da će ovo biti još jedno odrađivanje posla za domaćine. A posao im je olakšao i gostujući igrač Duraković koji je nakon laktanja u 27. minuti zaradio crveni karton. Situacija je dakle nakon nekih pola sata izgledala ovako. 1:0 za domaćine i igrač više. Veoma komotna situacija reklo bi se. I u većini slučajeva bi i bilo tako ali uvijek ima “onaj” jedan dan kada ekipu jednostavno stane.

Do poluvremena su domaćini imali kontrolu utakmice a dobru priliku za povećanje vodstva imao je Aletić u 44. minuti. Šteta što nije pogodio iz izgledne situacije. Još veća sada nakon poraza.

U drugom poluvremenu slična slika na terenu. Da povremeno iz publike nismo čuli “igrajte, imate igrača više” skoro da bi i zaboravili da je to tako. Gosti su bili ravnopravni dok se domaćini i nisu trudili previše valjda čekajući kraj. Samo što je kraj bio udaljen još nekih pola sata koje su eto morali odraditi.

A onda se sve preokrenulo. Prvo su gosti u 65. minuti izjednačili preko Čage. Kardinalna greška u odbrani, slaba komunikacija, loše postavljanje i gosti ni iz čega dolaze do 1:1. Čago se našao sam pred golom Bratstva, golman je izašao a strijelac je kvalitetnim pokušajem sa 20-ak metara lobovao Stevanovića za šok na jednoj i uzbuđenje na drugoj strani.

Odmah nakon izjednačenja trostruka izmjena kod domaćina. Umjesto Zarića, Smajića i Aletića na teren su ušli Kahrimanović, Stojanov i Adilović. I ništa se promijenilo nije. Naprotiv. Domaćini su pokušali nešto ali gosti se sjajno brane pa nema ni nekih izglednih prilika.

U 77. bilježimo dobru akciju domaćina ali pokušaj Šera je blokiran. Jaganjac je u 81. minuti bio u 100% prilici. Stojanov mu je odlično vratio jednu povratnu loptu na nekih 7-8 metara ali kapiten slabo reaguje i lopta odlazi daleko pored gola.

Kada se sada sve sagleda bili to skupi promašaji. Preskupi.

U 86. minuti totalni preokret. Jusić postiže nevjerovatan gol sa nekih 25 metara. Praktično ni iz čega, slično kao kod prvog gola, šutirao je jako i ispostavit će se veoma precizno. Iskosa iz ne baš sjajne pozicije ali kada ide onda ide. Lopta završava pod samom prečkom za nevjericu i 1:2 za goste. Nisu imali previše dobrih prilika ali mora im se odati priznanje da se sa igračem manje nisu predavali pa ih je valjda i sreća malo pomazila i nagradila.

Bratstvo je do kraja pokušalo stihijski da dođe do izjednačenja ali sve što su uspjeli je da prime još jedan gol za potvrdu gostujućeg trijumfa i njihovo veliko slavlje.Posao su završili u posljednjim sekundama kada je jedan njihov igrač pogodio nakon kontra napada.

Zasluženo. I više nego zasluženo ako vidimo šta se dešavalo na terenu i ako konstatujemo da su u Gračanici bili bez tri veoma kvalitetna, premijerligaška igrača. Nedostajali su im Mahir Karić, Anel Dedić i Salčinović. Svi koji prate nogometna dešavanja znaju o kakvim se igračima radi. I još. Gosti su u zapisniku od 17 igrača imali njih čak 10 u kategoriji do 21 godine. Bravo.

Kako je po završetku susreta kazao trener domaćina Nikola Nikić, što prije zaboraviti ovu utakmicu i to je jedino što se dobro može izvući iz nje. Ekipi slijedi gostovanje u Goraždu a onda utakmica na domaćem terenu protiv Travnika. Do polusezone je preostalo još 5 kola u kojima Bratstvo tri puta gostuje a dva puta će biti domaćini. Nikić se nada da ekipa može osvojiti 7 bodova sa kojima bi prema njegovom mišljenju ostali pri vrhu tabele bez previše briga oko dešavanja u donjem dijelu.

Gostima tek preostaje teži zadatak da sakupe što više bodova i da pokušaju da poprave sve ono što nije bilo dobro do sada.

Iz gostujućeg tabora, kapiten Imamović i trener Radović, iskreno su se zahvalili kako domaćinima na korektnoj utakmici tako posebno i publici za potez po završetku susreta sa kojim se kako su kazali-nikada do sada nisu susreli. To je Gračanica i to je gračanička publika.