Neva i u drugom susretu bolja od Gračanice – Bratstvo odigralo neriješeno

RUKOMET – Evropski rukometni kup, 1/8 finala, 2. utakmica, Gračanica, SD Luke, subota, 20.2. u 18:00 h

Gračanica – Neva St. Petersburg (RUS)  23:25 (9:13)

Rezultat 1. utakmice – 21:33, ukupno 44:58

EHF-STATISTIKA SA UTAKMICE

Završena je ovosezonska evropska avantura za gračaničke rukometaše. U osmini finala Evropskog rukometnog kupa, predstavnik Rusije, Neva iz Sankt Petersburga bila je bolja i kvalitetnija ekipa u dva odigrana susreta. Prošli su dalje sasvim zasluženo. Iako je već nakon prve utakmice u gostima prije 7 dana praktično sve bilo jasno, ostao je uzvrat u Gračanici nakon kojeg smo dobili sve odgovore. Rusi su u prvoj utakmici bili više nego ubjedljivi ostvarivši visoku prednost od 12 golova, 33:21. U Gračanici su također ostvarili pobjedu, ovoga puta sa dosta manjom razlikom. Završilo je 23:25 za goste, poluvrijeme 9:13. Neva je u ukupnom skoru nakon dva odigrana susreta bila bolja sa ukupnih 58:44, ukupno 14 golova razlike.

Kada je u pitanju utakmica u Gračanici, goste su do pobjede vodili Shynkel sa 6 golova, Emelyanenko sa 5 golova ali i sa 100% učinkovitošću. Arkatov je dodao 4. Sjajan je na golu ponovo bio Shymanski sa 7 odbrana od 16 pokušaja, što je sjajnih 43,7% uspješnosti.

Sa druge strane domaćine je predvodio dvojac Kadrić-Živanov. Prvi je postigao 10 golova, drugi 8. Hušić je imao 7 odbrana ali od 28 pokušaja, što je ipak skromnih 25% uspješnosti.

Generalno, domaćini su odigrali puno bolju utakmicu nego u gostima ali ni to nije dovoljno protiv jednog ovako kvalitetnog protivnika. Da bi se ovakvim i sličnim ekipama pružio kvalitetan otpor, potrebno je da barem 10 igrača bude na 120% svojih mogućnosti tokom 60 minuta utakmice. To nažalost nije bio slučaj sa ekipom Gračanice. Ali neka ovo bude jedno veliko iskustvo i škola mladim gračaničkim rukometašima.

Ekipa Damira Doborca je odlučno krenula u drugi susret protiv Neve. Poveli su 2:0 u 5. minuti susreta. Bili su u početnom naletu koji je nažalost jako kratko trajao. U narednih 5 minuta gosti serijom 3:0 dolaze do vodstva koje više nisu ispuštali do kraja. Dojam je da su igrali kako i koliko im treba u određenom trenutku. Bili su sigurni, kontrolisali su utakmicu i baš svaki put kada su domaćini bili u nekom blagom naletu, u pravilu su imali odgovor.

Ponovo smo u ekipi Gračanice gledali probleme slične kao prije 7 dana. Veliki broj tehničkih grešaka, olahko izgubljenih lopti. Gosti su samo koristili ponuđeno. Od 10. do 17. minute Neva pravi novu seriju od 5:1 za vodstvo 8:3 i prvi time out domaćeg tima. Urodilo je plodom. Domaćini serijom od 4:0 dolaze na samo gol zaostatka, 7:8. Međutim, kako smo već napisali, gosti imaju odgovor u vidu 2:0 za 7:10. Do kraja poluvremena su čuvali i povećali prednost na tada maksimalnih +4, za 9:13 na kraju prvih 30 minuta igre.

Bilo je jasno da domaćini teško mogu do toliko željenog trijumfa protiv Neve. Ali barem su pokušali. Drugih 30 minuta su dobili rezultatom 14:12. Ipak, sam nastavak nije slutio na dobro. Već u prvom napadu gosti dolaze do maksimalnih +5, 9:14. Čuvali su prednost u prvih 10-ak minuta nastavka, vodili 19:15 da bi se domaćini tek tada probudili, zaigrali dosta agresivnije u odbrani i brže u napadu. Treba odati priznanje mladom Kadriću, koji je posebno u drugom poluvremenu na svojim leđima nosio kompletan golgeterski učinak svoje ekipe.

Gosti su nakon 40. minute imali prednost ali domaćini su uspijevali da je održavaju na pristojnih 2-3 gola razlike. Često kada bi bili u prilici da se sasvim rezultatski priključe gostima, nisu imali ni sreće, bilo je malo brzopletosti, ishitrenih reakcija. Nije moglo bolje.

U posljednjih 10 minuta se ušlo sa golom prednosti za Nevu. I koliko god u nekoliko navrata domaćini imali priliku da stignu do toliko željenog izjednačenja, ipak to nisu uspjeli napraviti. Bilo je 20:21, pa 22:23 i 23:24. I u svakoj ovoj situaciji ekipa Gračanice je imala napad za izjednačenje. Niti jednom im to nažalost nije uspjelo.

Živanov je u posljednjoj minuti matirao i golmana za 24:24 ali lopta pogađa okvir gola. Gosti koriste posljednji napad i postavljaju konačnih 23:25. Šteta ako ništa zbog uzvrata u Gračanici, gdje se moglo do iznenađenja da je bilo samo malo više sreće ili prisebnosti u određenim trenucima.

Ovako je ostao samo još jedan gorak ali i častan poraz. Šteta.

Gostima čestitamo, želimo sretan povratak kući i sreću u nastavku takmičenja.

Domaćinima sada ostaju obaveze u prvenstvu i kupu. Već u srijedu će gostovati u Derventi u utakmici prvog kola drugog dijela sezone, koja je trebala biti odigrana u subotu. Sretno.

This slideshow requires JavaScript.

NOGOMET – Prijateljska utakmica, Banjaluka, subota

Željezničar – Bratstvo  1:1

Bratstvo nastavlja sa pripremama za drugi dio sezone u Prvoj ligi FBiH. U subotu su u Banjaluci odigrali prijateljsku utakmicu protiv ekipe Željezničara koja se takmiči u Prvoj ligi RS. Završeno je neriješeno 1:1.