Popravni položen – Rukometaši nanijeli Vogošći prvi poraz na domaćem terenu

RUKOMET – Premijer liga BiH, 14. kolo (zaostala utakmica), Vogošća, subota, 18:00 h

Vogošća – Gračanica 29:35 (12:15)

Rukometaši su uspješno položili popravni nakon srijede i poraza na domaćem terenu od Konjuha. Godinu su ipak završili pobjedom i u gornjem dijelu tabele, bliže vrhu nego sredini. U zaostaloj utakmici 14. kola u subotu su slavili u gostima protiv Vogošće rezultatom 35:29, poluvrijeme 15:12 za goste. Ovo je Vogošći bio tek prvi poraz na domaćem terenu ove sezone gdje su padali i lider iz Doboja kao i odlični Konjuh u finišu polusezone.

Osim pobjede Gračanica je prestigla Vogošću i na tabeli. Prije ovog susreta domaćini su bili 5. sa bodom više od Gračanlija. Nakon odigrane utakmice Gračanica polusezonu završava na 4. mjestu sa 20 bodova dok Vogošća pada na 6. mjesto sa 19.

Slijedi zimska pauza.

SA UTAKMICE

U najavi smo konstatovali da će ovo biti jedna jako teška utakmica za goste. U susret su ušli poljuljani porazom u srijedu od Konjuha dok su domaćini sa druge strane ostvarili gostujuću pobjedu. Vogošća je igrala dobro ove polusezone i do susreta sa Gračanicom su kako smo već kazali bili bez poraza na domaćem terenu. Osim toga bili su ispred Gračanice i na tabeli sa bodom više.

Isto onako kako smo očekivali negativne oscilacije u igri gračaničke mladosti, tako su stizale i one pozitivne. Kao u Vogošći. Od prve minute ekipa je djelovala spremno, sigurno i odlučno. Čak i u onim trenucima kada su domaćini imali minimalnu prednost i bili u naletu, gosti nisu gubili sigurnost i brzo su se vraćali. Najbolji period igre u prvom poluvremenu bio je sami finiš kada je ekipa serijom 4:0 otišla na odmor sa solidnih 15:12.

Drugi dio nije bio kao onaj protiv Konjuha. Istina, Vogošća se vratila u rezultatski egal ali nekako je djelovalo da su gosti sigurni u ono što rade. Kako je susret odmicao tako je Gračanica bila sve bolja i sigurnija da bi u posljednjih 10-ak minuta imali konstantnu prednost koju su sačuvali do samoga kraja.

Ako je prvih 30 minuta bilo kvalitetno i efikasno šta tek onda reći za 20 golova u drugih 30???

Zaslužena i sigurna pobjeda 35:29 uz podatak da je ovo bila najefikasnija utakmica Gračanice u ovoj polusezoni. Protiv Iskre su na domaćem terenu postigli 34 gola.

Gračanici je ovo bila i 9. pobjeda u prvenstvu, 3. u gostima. Ekipa ima dva neriješena rezultata i 4 poraza od čega su samo 2 u gostima ali zato i 2 na domaćem terenu.

Ne možemo zaključiti da je ovo bila odlična polusezona jer ostaje dojam da se moglo više u pojedinim utakmicama koje je ekipa izgubila ili odigrala neriješeno. Bilo je tu i objektivnih problema u vidu povreda i izostanaka igrača. Sa druge strane, Gračanica je kao najmlađa ekipa u ligi ponovo pokazala da je u vrhu BH rukometa a jedina utakmica od 15 odigranih u kojoj su bili bez šanse je ona protiv Izviđača u Gračanici, koja je, ipak to moramo pomenuti, došla u možda najtežem trenutku kada su bila povrijeđena dva bitna prvotimca, kapiten Mehmedović i Perović.

Iako cilj nije bio borba za 1. mjesto, izjednačena liga i porazi svih ekipa nude i tu priliku. Gračanica na 4. mjestu ima samo 4 boda manje od Sloge D. koja je trenutno na 1. Istina, u nedjelju će biti odigrana zaostala utakmica između Konjuha i Borca gdje bi u slučaju pobjede gostujuće ekipe oni završili na 1. mjestu sa 26 bodova. Međutim, kako Konjuh igra u posljednje vrijeme, teško da bi mogli reći da je Borac favorit u ovom susretu.

U svakom slučaju jedna dosta zanimljiva polusezona u kojoj niti jedna ekipa nije pokazala neku posebnu dominaciju. Svi će zasluženo na odmor a onda ćemo pratiti možda i nikad neizvjesnije proljeće, drugi dio sezone i borbu za titulu. Play-offa nema tako da će ona ekipa koja nakon 30 odigranih kola bude na 1. mjestu biti i prvak BiH.

Mi Gračanici čestitamo. Želimo im lijep i ugodan odmor te još uspješniju 2021. godinu.