Čaršija

Priča o starom vodovodu u mahali Drafnići

Mahala Drafnići jedna je od rijetkih mahala u Gračanici gdje je primjetan veliki broj starih kuća, pravljenih od kamena i šepera, iako nisu useljive svjedoče o starim vremenima i životu ljudi koji su tu obitavali. Da je život na Drafnićima bio kvalitetan pokazuju i ostaci prvog vodovoda nedavno  pronađenog dok se iskopavao šaht za jednu novosagrađenu kuću.

This slideshow requires JavaScript.

O pronađenim ostacima za naš radio je svjedočio  Omer Helić, pisac koji je prije nekoliko godina izdao knjigu o Drafnićkoj džamiji. On tvrdi da su cijevi stare više od 150 godina.

Voda je do javne česme dovedena iz Dervišefendića dolova. Mještanin Muhamed Helić je naišao putem kada su otac i sin, Tuholjak Emir i Mirsad kopali vodu za novu kuću i  tom prilikom otkopali stare glinene cijevi. Muhamed tvrdi da je i ranije nailazio na slične ostatke.

O starom drafnićkom vodovodu svjedočit će cijevi izložene kao eksponati u muzejskoj zavičajnoj zbirci kojom rukovodi historičar magistar  Edin Šaković.

Više o starom vodovodu na Drafnićima poslušajte u Infu 5 od 17 sati.

Slični postovi

Back to top button