Razočarenje za kraj sezone – Rukometaši izgubili od Vogošće u polufinalu Kupa BiH

RUKOMET – Kup BiH, Final four, Tuzla, 29. i 30. 5;

Polufinale:

• Gračanica – Vogošća 25;26  (10:13)
  • Sloboda – Izviđač  (18 h, YT)

Finale – nedjelja, 16:30, BHTV

• Vogošća – Sloboda/Izviđač

Rukometaši su porazom zaključili rukometnu sezonu i to kakvim. Bolnim i razočaravajućim. U polufinalu Kupa BiH u utakmici sezone protiv ekipe koju su u Premijer ligi već dva puta pobijedili. Ali nisu kada je to bilo najpotrebnije. Nekako kao u pravilu ove sezone, ekipa Gračanice kada je to najpotrebnije u bitnim utakmicama ostaje nedorečena. Tako ni dvije pobjede protiv Vogošće u prvenstvu ne znače puno kada je ta ista Vogošća završila ispred Gračanlija na tabeli. I sada kada je ulog bio finale Kupa pa možda i eventualni trofej, Gračanica je ostala nedorečena. Vogošća je pobijedila u jednoj ali vrijednoj utakmici i u nedjelju će imati priliku da dođu do trofeja pobjednika.

Pobijedili su u subotu u Tuzli rezultatom 26:25, poluvrijeme 13:10. Ravnomjerno su rasporedili golove, po 13 u svakom poluvremenu za zasluženo slavlje. Gračanica sa druge strane u svom poznatom ovosezonskom izdanju. Kao da su sami sebi najveća prepreka i protivnik.

Teško je bilo očekivati titulu u Kupu ali sportski i navijački je bilo nadati se. U prethodne dvije sezone kada se Gračanica borila za titulu prvaka, nisu imali uspjeha u Kupu. Nisu mogli do završnice a oni zagriženiji ljubitelji rukometa sjetit će se na koje je načine Gračanica ispadala. Od Vogošće npr. za jedan gol…

Ove sezone obrnuta situacija. Nije ekipa Damira Doborca imala realne šanse za titulu u prvenstvu ali su ove stigli do završnice Kupa. Sa skromnim 6. mjestom u ligi dojam je trebalo popraviti upravo u Kupu, eventualnim plasmanom u finale. I protivnik je bio po mjeri, sigurno dosta lakši od Slobode ili Izviđača. Ali kad neće-neće.

PRVO POLUVRIJEME

Sama utakmica je bila repriza mnogih odigranih ove sezone od strane Gračanice. Slabo, sa dosta tehničkih grešaka, brzopletosti, svega onoga lošeg čega smo se već nagledali.

Počelo je čvrsto i ne baš atraktivno sa dosta grešaka na obje strane. Rezultat takve igre je 3:3 u 10. minuti susreta. Teško je tada bilo i zamisliti da će ovo biti jedno od rijetkih izjednačenja praktično do samog kraja. A bilo je.

Vogošća od 10. do 20. minute čuva 2 gola prednosti a kako su igrali njihovi protivnici dovoljno govori da su u ovom periodu primili 2 gola sa igračem više. U posljednjih 10 minuta prvog poluvremena od Gračanlija smo vidjeli sve ono što nismo željeli da vidimo ove sezone. Toliko nepotrebnih grešaka, brzopletosti, neodgovornosti. Vogošći je praktično poklonjena prednost od 3 gola sa kojom se otišlo na odmor. A moglo je biti i gore da su iskoristili jednu od nekoliko prilika za maksimalnih +4.

DRUGO POLUVRIJEME

U drugom dijelu Vogošća je mirnom igrom čekala na greške protivnika za koje su mogli znati da će doći. Čuvali su 2 gola prednosti većim dijelom samo da bi Gračanica u posljednjih 10-ak minuta još jednom pokušala do preokreta. I bili su blizu. Igrala se 54. minuta kada je bilo 22:22 pa 23:23. Tada se lomila utakmica i odlučivao pobjednik. A pobjednik je bila jednostavno mirnija i staloženija ekipa. U samo nekoliko minuta novog pomračenja u igri Gračanice, Vogošća vjerovatno i nesvjesna kako, dolazi do kapitalna 3 gola prednosti. Bilo je 26:23 a igrala se 59. minuta. Sve je bilo jasno. Tračak nade Gračanlije imaju kada postižu brzi gol a Vogošća ostaje sa igračem manje. Stigli su i do 26:25 ali više od časnog poraza ipak ne.

Šteta. Velika šteta ako se uzmu u obzir sve okolnosti uoči ove utakmice poput one dvije pobjede ali i činjenice da je Vogošća igrala bez dva bitna igrača, Hrbata i Memića. Ovo se moralo iskoristiti. Bila je ovo jedinstva i prava prilika za jedno finale, prvo u historiji kluba. Čekat ćemo nažalost još.

Sa ovim susretom završena je sezona za Gračanicu. A kompletna rukometna sezona će biti završena nakon nedjeljnog finala u kojem Vogošća čeka boljeg iz susreta Sloboda-Izviđač.