Rukometaši bez problema protiv Sloge GVU do polufinala Kupa BiH

RUKOMET – Kup BiH, 1/4 finale, uzvrat, Gračanica, SD Luke, srijeda, 18:00 h

Gračanica – Sloga GVU  28:26  (15:9)

• prva utakmica – 26:24 – ukupno 54:50

Rukometaši su odradili ono što se očekivalo od njih i izborili plasman među 4 najbolje ekipe ove sezone u Kupu BiH. Nakon neuspjelih pokušaja i nesretnog ispadanja prethodnih sezona protiv Bosne, Vogošće i prošle sezone Izviđača, konačno je stigla zaslužena nagrada u vidu plasmana u polufinale. Čestitamo.

A put do polufinala je vodio preko Sloge iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja. Gračanica je bila bolja u obje utakmice i izborila je zaslužen plasman ukupnim rezultatom 54:50. Već prije 7 dana u gostima je odrađen ogroman dio posla kada je ekspedicija Damira Doborca slavila u Vakufu sa 26:24. Kapitalna je ovo bila prednost pogotovo ako se zna da su Gračanlije ove sezone u 3 susreta sa Vakufljanima ostvarili 3 pobjede. U tom smislu teško je bilo očekivati neko iznenađenje. Domaćini su bili apsolutni favoriti a to su opravdali i na terenu.

U drugom susretu su pobijedili 28:26, poluvrijeme 15:9. Krajnjih +2 možda i ne oslikava stanje na terenu u srijedu u Gračanici. Domaćini su bili bolji i imali su kontrolu igre i rezultata od prve do zadnje minute susreta. Imali su i maksimalnih +7 i sigurno vodstvo do samoga kraja.

Počeli su autoritativno, dajući do znanja gostima već na samom startu da mjesta eventualnom iznenađenju nema. Vodili su od početka, igrali brzo i kvalitetno u napadu, agresivno i čvrsto i odbrani. U 20. minuti je 9:6 a ubrzo i 12:7, tada maksimalnih +5. Poveli su domaćini u 27. minuti i 14:8 a na odmor se otišlo sa 6 razlike, 15:9.

U drugom dijelu slična priča. Nakon 10 minuta nastavka je i maksimalnih +7, 20:13. Održavali su domaćini prednost od 4 do 6 golova a na 5 minuta do kraja je bilo +4, 26:22. Da prednost ne bude veća pobrinuli su se prije svega domaćini dekocentracijom u pojedinim trenucima susreta ali možemo reći da je to donekle i razumljivo jer su bili svjesni da gosti teško mogu ugroziti njihov rezultat. A i utakmica je bila zadnja u seriji od 5 teških u 20 dana a već za vikend je i Premijer liga kada u Gračanici gostuje Krivaja.

Do kraja su gosti uspjeli da postave za njih podnošljivih 28:26 za častan oproštaj od Kupa za ovu sezonu.

Ekipi Sloge želimo sretan finiš sezone u Premijer ligi a našim momcima također sreću, kako u Kupu tako i u Premijer ligi gdje im preostaje borba za što bolji plasman.

Još jednom čestitke i sretno u završnici Kupa BiH.

U polufinale su se plasirale ekipe Gračanice, Vogošće, Slobode i Izviđača.

• Sloboda

Jasno je da će se u polufinalu naći neke od najkvalitetnijih ekipa u BiH ove sezone. Izviđač bi prema svim pokazateljima trebao biti favorit. Najviše su pokazali kako u prvenstvu tako i Kupu gdje su u dva susreta bili bolji od Borca. Sigurno će ekipa iz Ljubuškog pokušati osvojiti dvostruku krunu jer su i u ligi na 1. mjestu i teško da ih neko do kraja sezone može ozbiljnije ugroziti. Ali Kup je pokazao prošle sezone da je nepredvidljiv kada je Sloboda preko Borca i Izviđača osvojila titulu. A tu je i ekipa Slobode koja će pokušati da odbrani titulu za što imaju puno pravo da se nadaju sa ekipom koju imaju na raspolaganju.

Gračanica i Vogošća će svoju priliku čekati iz drugog plana a od velikog će značaja biti i to gdje će se, kada i kako odigrati završnica.