Rukometaši bolji od Slobode – Borac osvojio bod u Visokom za titulu na polusezoni

RUKOMET – Premijer liga BiH, 15. kolo, Gračanica

Gračanica – Sloboda  29:25 (15:14)

Rukometaši su pobjedom zaključili super uspješnu polusezonu. Sloboda je savladana 29:25, poluvrijeme 15:14. Očekivano teška utakmica koja je po običaju riješena u posljednjih 10-ak minuta. Domaćini su polusezonu završili bez poraza na domaćem terenu uz sve ostvarene pobjede. Gračanicu su do pobjede vodili Tomić i Živanov sa po 9 golova. Džinović je dodao 4. Bosić je na golu upisao 10 odbrana od čega 9 u drugom poluvremenu. Kod gostiju je očekivano najefikasniji bio Kadić sa 7 golova a po 5 su dodali Talevski i Hamzić. Golman Jelić je ostvario 9 uspješnih odbrana.

Ova pobjeda ekipi Gračanice ipak ne donosi 1. mjesto na polusezoni s obzirom da je Borac odigrao neriješeno u Visokom protiv Bosne, 24:24. Borac će prezimiti na vrhu tabele sa ovim jednim bodom više od Gračanlija. Borac ima 37 a Gračanica 36. Bosna je na 3. mjestu sa 27.

Završena je veoma uzbudljiva polusezona. Slijedi prvenstvena pauza a nakon toga u februaru će prvo biti odigrane utakmice 1/4 finala Kupa a nakon toga se nastavlja i prvenstvo. Podsjećamo da je ekipa Gračanice i prošlu polusezonu završila na 2. mjestu tada sa istim brojem bodova kao lider Bosna (po 30).

Čestitke Borcu ali čestitke i ekipi Gračanice na sjajnim nastupima u posljednje 3 sezone. Doći će i titula…

GRAČANICA – SLOBODA  29:25

Očekivano teška i neizvjesna utakmica protiv Slobode odigrana je još jednom u ispunjenoj dvorani Luke u predivnoj rukometnoj atmosferi. Kao po običaju domaćini bolje igraju na početku i vode 2:0, 4:1 i 6:3 u 10. minuti susreta. Nakon toga gosti se bude i u 15. minuti dolaze na 7:6 a ubrzo i do prvog izjednačenja 7:7. U tim trenucima se igralo dosta nervozno na obje strane sa dosta grešaka. U 20. minuti je 9:8 za domaćine koji dodaju gas i dolaze do 3 gola prednosti u samom finišu, 15:12. Ipak, Sloboda poluvrijeme završava sa mini serijom 2:0 za konačnih 15:14 nakon prvih 30 minuta igre.

Ono što je bilo karakteristično za prvo poluvrijeme jest činjenica da se igralo skoro bez golmanskog učinka na obje strane. Bosić je upisa samo 1 odbranu za vrijeme provedeno na terenu. Ni njegova zamjena Pejčinović nije bio bolji. Nije upisao niti jednu. Sreća je da na suprotnoj strani nisu briljirali Omerović i Jelić.

U drugi dio se ulazi sa igrom gol za gol. Golmani su počeli konačno da brane. Igrala se 40. minuta kada je na semaforu pisalo 20:20. Bilo je jasno da nas očekuje još jedna neizvjesna utakmica. Domaćini su tada igrali jako loše a u jednom trenutku ne koriste ni prednost od 2 isključena igrača Slobode. Gosti su čak i poveli 20:21 ali ubrzo se prednost vraća na stranu Gračanice 22:21. Pogodio je Tomić u 48. minuti sa 7 metara.

U zadnjih 10-ak minuta po običaju domaćini igraju sa više snage i svježine a to se osjeti na rezultatu. U 50. minuti je 24:22 u 53. 25:22 a 5 minuta prije kraja bilo je i nedostižnih 27:22. Do kraja je postavljeno konačnih 29:25.

Još jedna teška ali zaslužena pobjeda. Šteta je što nije bila dovoljna za jesensku titulu.

3. Bosna 27

Kada je u pitanju susret u Visokom, domaćini su na poluvremenu vodili 17:11. Ipak, Borac je boljom igrom u drugom poluvremenu uspio da osvoji bod vrijedan titule na polusezoni.