Rukometaši pobjedom u Gornjem Vakufu/Uskoplju jednom nogom u polufinalu Kupa BiH

RUKOMET – Kup BiH, 1/4 finale (prva utakmica), Gornji Vakuf/Uskoplje, srijeda, 14.4. 18:00 h

Sloga GVU – Gračanica  24:26 (12:14)

Rukometaši su konačno uvezali dvije dobre utakmice protiv dvije solidne ekipe, dvije Sloge. U subotu su savladali onu dobojsku u okviru Premijer lige a u srijedu su u prvoj četvrtfinalnoj utakmici Kupa BiH bili bolji od Sloge iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja. Susret je završio rezultatom 24:26 za goste, poluvrijeme 12:14. Gračanlijama je ovo bio 3. trijumf ove sezone protiv domaćeg tima. Dva puta su ih savladali u prvenstvu a sada i u Kupu. Ostaje još uzvrat za 7 dana u Gračanici. Naravno da treba biti oprezan ali isto tako ne treba bježati od činjenice da je Gračanica apsolutni favorit za prolaz u polufinale takmičenja. Uz dobar nastup u prvenstvu i eventualno polufinale Kupa, pa možda i više, bila bi ovo ipak dobra sezona. Ali ostavimo prvo da se završi pa ćemo davati ocjene.

Sve što su domaćini uspjeli da naprave u srijedu protiv Gračanice bilo je ono u prvih 15-ak minuta utakmice. Bolje su otvorili susret i imali na samom startu i 3 gola prednosti. I to je bilo sve. Kada su se gosti sabrali i zaigrali u brzini više, prednost domaćina je nestajala sa svakim novim napadom. U 15. minuti je 6:6 a 5 minuta kasnije i 7:8 za goste. Iz ovog perioda susreta ćemo još izdvojiti incident između igrača domaće ekipe, iskusnog Biljake i jednog od sudija (prema onome što smo vidjeli Grbić). Nije jasno šta se tačno dogodilo ali Biljaka je prvo zaradio ekspresan crveni karton a zatim i plavi, što će sigurno povući i dodatne sankcije. Napravio je samo medvjeđu uslugu svome timu.

Igrala se 27. minuta kada Mehmedović pogađa prvi put za +2 za goste, 9:11 a samo minut kasnije strijelac je i Dželilović za tada maksimalnih 10:13. Završilo je sa 12:14. Zaslužena prednost, solidna igra bez previše onih iritirajućih tehničkih grešaka. Kao da ekipa u posljednje dvije utakmice ulazi u nešto bolji ritam.

U drugom dijelu skoro pa rutinska igra gostiju. Imali su konstantnu prednost od 1 do 3 gola. I kada su domaćini izjednačili u 55. minuti na 23:23 nije bilo panike, kao da su znali da je pobjeda njihova. A tako je i bilo. U posljednjih 5 minuta ekipa Damira Doborca radi seriju od 1:3 za konačnih i zasluženih 24:26.

Solidna zaliha pogotovo kada znamo da je Gračanica u sva tri ovosezonska sraza sa Slogom izlazila kao pobjednik.

Lijepa uvertira za subotu kada Gračanlije u borbi za trenutno 4. mjesto na tabeli gostuju Slobodi. Trenutni bilans onih ranije najavljenih paklenih 20 dana sa 5 veoma jakih utakmica je 2:1. Savladane su dvije Sloge a poraz je upisan u gostima od Borca. Slijedi Sloboda u Premijer ligi BiH i ponovo Sloga GVU u uzvratu Kupa. Ako ovako nastave, moglo bi biti još pobjeda.