Rukometaši savladali Slogu D. – Bratstvo poraženo od Budućnosti – Pregled subotnjih rezultata i nastupa

RUKOMET – Premijer liga BiH, 23. kolo, Gračanica, SD Luke, subota, 18:00 h

Gračanica – Sloga D.  28:25  (14:15)

Rukometaši su u jednom bitnom trenutku ostvarili važnu pobjedu protiv dobojske Sloge rezultatom 28:25, poluvrijeme 14:15 za goste. Bio je ovo susret 23. kola Premijer lige u koji su ekipe ušle u totalno različitom raspoloženju. Sloga sa 3. mjesta i u jednom dobrom ritmu a Gračanica u vjerovatno jednom od težih trenutaka u posljednje 3 sezone. Ako ovaj susret još stavimo u kontekst (pre)teškog rasporeda za domaćine u kojem se trenutno nalaze sa 5 jakih susreta u 20 dana, onda je jasno da im je ulog bio velik. Nije dobro počelo sa onim porazom u prošlom kolu od Borca pa je pobjeda protiv Sloge bila imperativ. Ne smijemo ni zamisliti kakva bi atmosfera bila da su izgubili uoči gostovanja u Tuzli i dvomeča u kupu protiv Sloge iz GVU.

Nisu domaćini odigrali sjajnu utakmicu. Ponovo je tu bilo dosta rupa u pojedinim trenucima, onih poznatih grešaka ali na sreću ne u onolikom broju kao u nekim ranijim susretima.

Krenuli su odlučno od prve minute i to se jasno vidjelo po njihovom govoru tijela, po stavu na terenu. Rezultat takvog pristupa je rano vodstvo i minimalna prednost od 1 do 2 gola. A onda toliko puta viđen scenarij. Čim protivnik zauzme malo jači gard, nastaju problemi. Tako je bilo i sa Slogom. Gosti su se vratili, izjednačili a ubrzo i poveli. Poznate scene u tim trenucima na terenu. Domaćini bez ideje, bez sigurnosti, odlučnosti, u grču. Redaju se greške i u odbrani i u napadu. Kada su gosti poveli 3 razlike u 20. minuti, djelovalo je kao toliko puta do sada ove sezone. Loše.

Kod rezultata 9:12 trener Doborac je uzeo minut odmora. Imalo je efekta. Domaćini postižu 2 gola i imaju napad za 12:12 koji ne koriste dok gosti na drugoj strani pogađaju i odlaze na +2. Gračanica sa 2 gola dolazi do izjednačenja 13:13 ali gosti smirenijom igrom u finišu na odmor odlaze sa minimalnom prednošću 14:15.

Iako je teško porediti ovu i utakmicu protiv Borca sedam dana ranije, razlika je evidentna. Protiv Borca je ekipa za 60 minuta igre postigla 15 golova a protiv Sloge za 30 minuta samo gol manje.

Drugih 30 minuta nije bilo ništa manje zanimljivo. Sa povratkom na teren Gračanica igra kao u transu. Za 5 minuta su napravili seriju od 4:0 i poveli 18:15. U tim je trenucima domaći sastav bio u naletu a gostima je prijetila katastrofa. A onda se na golu Sloge ukazao golman Dejanović i zaključao svoja vrata. Gosti dolaze do daha, vraćaju se i uzvraćaju istom mjerom. 4:0 za 18:19. Igrala se 44. minuta i trener Doborac je ponovo morao tražiti minut odmora. Sa 2 brza gola nakon time outa rezultatska klackalica je ponovo na strani domaćina koji vode 20:19. Bilo je jasno da će ovo biti još jedna u nizu teških i neizvjesnih utakmica na koje su nas rukometaši već navikli.

Od 45. do 55. minute ekipe su se smjenjivale u vodstvu. Onda kada je bilo najpotrebnije domaćini su konačno odigrali kvalitetnu odbranu kojoj se sa nekoliko bitnih intervencija priključio i golman Hušić. Živanov u 57. minuti pogađa za +2 sa igračem manje a već u 58. je i 3 razlike za domaćine, 27:24. Završilo je 28:25 za veliko slavlje na terenu. Vidjelo se koliko je mladićima bila bitna ova pobjeda.

Sada na osnovu ovog trijumfa mogu malo rasterećenije da razmišljaju o narednim iskušenjima. Slijedi prva utakmica 1/4 finala Kupa BiH u gostima protiv Sloge iz GVU a onda za vikend gostovanje u Tuzli i borba za 4. mjesto na tabeli.

Teško nam je bilo šta prognozirati jer rukometaši definitivno ove sezone igraju bez nekog pravila. Kada se to ne očekuje, odigraju ispod svakog nivoa a kada je težak trenutak i sve nekako kontra njih, opet pokažu da nisu zaboravili igrati rukomet. A to je najveća šteta, jer smo ubijeđeni da ova ekipa može puno bolje i više.

Istina, sezona je specifična sa dosta objektivnih problema ali neka ovo bude samo priprema za neke bolje stvari u budućnosti.

Kada je u pitanju utakmica protiv Sloge, jednu od boljih partija u dresu Gračanice je pružio sjajni Živanov koji je postigao 10 golova, 6 je dodao Kadrić a 4 Džinović. Golmani nisu briljirali ali je Hušić bio na nivou onda kada je to bilo najpotrebnije.

Kod gostiju je najefikasniji bio Perović sa 7 golova, 6 je dodao Stojanović a 5 Stanković. Odličan je bio golman Dejanović.

Sloga će unatoč ovom porazu ostati na 3. mjestu sa većim ili istim zaostatkom za ekipama Izviđača i Borca u zavisnosti od njihovih rezultata. Gračanica može da se vrati na 4. mjesto ukoliko Sloboda izgubi na teškom gostovanju u Vogošći.

Kako smo već napisali, Gračanlijama u srijedu slijedi kup utakmica sa Slogom GVU a za vikend još jedan težak susret u gostima protiv Slobode. Sve je moguće očigledno kada su u pitanju naši rukometaši. Želimo im sreću u nastavku sezone.

This slideshow requires JavaScript.

RUKOMET – Kup BiH, 1/4 finale, prva utakmica, Gornji Vakuf/Uskoplje, srijeda, 14.4.

Sloga GVU – Gračanica

Za rukometaše nema odmora i predaha. Već u srijedu gostuju u Vakufu kod Sloge u prvoj utakmici 1/4 finala Kupa BiH. Sigurno još jedno teško iskušenje protiv ekipe koju je Gračanica ipak ove sezone pobijedila u dva navrata u prvenstvu. Da li će domaćini imati “treću sreću” ili će gosti i ovaj put nastaviti ovu mini tradiciju pobjeda, ostaje nam da vidimo.

NOGOMET – m:tel Prva liga FBiH, 21. kolo, Banovići, subota, 16:30 h

Budućnost – Bratstvo  3:0 (1:0)

Bratstvo nastavlja da tone brže i od Titanika. U 21. kolu m:tel Prve lige FBiH ekipa je izgubila u Banovićima od domaće Budućnosti 3:0. Poveli su domaćini golom Ibrahimovića u 27. minuti susreta. Bio je ovo rezultat nakon prvih 45 minuta utakmice. U drugom poluvremenu još 2 gola u mreži Bratstva. Prvo je Islamović postigao gol u 75. minuti za 2:0 a konačan potop za goste režirao je Mujarić u 87. minuti.

Bratstvo je sa ovim porazom palo za još jednu poziciju. Ništa čudno nažalost za ekipu koja iz kola u kolo tone sve dublje. Brojevi su zastrašujući. Bratstvo je trenutno na 10. mjestu sa 28 bodova, samo 3 boda više od Orašja koje je na 13-om.

A ovo sada nije za navijače Bratstva slabog srca. Ekipa je u seriji od 8 utakmica bez pobjede!!! Izgubili su 5 puta a 3 utakmice odigrali neriješeno. Primili su 12 golova a postigli samo 3. Od ekipe koja je u jednom trenutku bila na 2 boda od lidera Posušja sa šansom da ih tada sa eventualnom pobjedom u derbiju odigranom u Gračanici i prestignu, Bratstvo se dovelo u situaciju da već sada razmišlja o borbi za ostanak. A još gora stvar od svega navedenog je činjenica da Bratstvo jednostavno ne djeluje trenutno kao jedna ozbiljna ekipa za ovaj rang takmičenja.

Ništa svjetliji pogled nije ni u budućnost. U narednom kolu u Gračanici gostuje TOŠK. TOŠK koji i ove sezone igra dobro, pri vrhu su tabele a to je i ekipa koja je Bratstvu u posljednjih nekoliko sezona skoro u pravilu radila probleme i uzimala bodove kako u Tešnju tako nerijetko i u Gračanici. Ako napišemo da je Bratstvo zadnju prvenstvenu pobjedu na domaćem terenu ostvarilo skoro prije 6 mjeseci, protiv Radnika iz Hadžića, 24.10. prošle godine, onda svi sa zebnjom očekujemo 22. kolo. Samo da ova noćna mora jednom već prestane.

• Gradina – Orahovica  5:4

Dva su naša predstavnika u Drugoj ligi FBiH Sjever bila na terenu u subotu. Orahovica je gostovala kod lidera Gradine i u utakmici sa 9 postignutih golova izgubila 5:4. Mladost je ostvarila vrijednu gostujuću pobjedu u Lukavcu za miran nastavak sezone.

Lokomotiva u nedjelju gostuje u Prokosovićima.

• Mladost V. – Doboj Istok

U Prvoj ligi TK na rasporedu su susreti 21. kola. Jedinstvo u Lukavici dočekuje Mladost iz Kikača, Mladost Brijesnica gostuje u Vražićima a Doboj Istok će u Vukovije. Utakmice se igraju u nedjelju od 16:30.

NOGOMET – Druga liga TK Zapad, 18. kolo, nedjelja, 16:00 h

• Mladost D. – Stjepan Polje
  • BSK – Pribava

U Drugoj ligi TK Zapad igraju se utakmice 18. kola. Lokalni derbi je u Doborovcima između Mladosti i Stjepan Polja. Pribava gostuje u Bokavićima. Utakmice se igraju u nedjelju od 16:30 sati.

FUTSAL – Doigravanje za prvaka BiH (U19), Sarajevo, nedjelja

• Kaskada – Zrinjski (14h)

• Seljak – Sarajevo (13h)

Omladinci Kaskade, ekipa U19, su se plasirali na završnicu državnog prvenstva za juniore. U nedjelju, 11. aprila, u Sarajevu će imati priliku da se bore za titulu najbolje juniorske ekipe u BiH. U polufinalu će za protivnika imati Zrinjski. Drugi polufinalni par je Seljak-Sarajevo.

Podsjećamo da su juniori Kaskade plasman na završnicu izborili sjajnim nastupima u ligaškom dijelu takmičenja gdje su zauzeli 1. mjesto u svojoj grupi.