Rukometaši Slobode nanijeli Gračanici prvi ovosezonski poraz (30:27)

RUKOMET – Premijer liga BiH, 6. kolo, subota, Tuzla, Mejdan, 19:30 h

Sloboda – Gračanica  30:27  (14:11)

Subotnjim utakmicama 6. kola nastavljena je Premijer rukometna liga BiH. A u 6. kolu je nastavljena i slaba igra ekipe Gračanice koja je nakon dva neriješena ishoda (Krivaja, Konjuh) u Tuzli upisala i prvi ovosezonski poraz. Sloboda je pobijedila 30:27, poluvrijeme 14:11 i još jednom poručila Gračanlijama da će im za nešto više od poraza na ovom terenu trebati još vremena i prilika. Posljednji trijumf Gračanica je u Tuzli ostvarila prije 4 godine kada su bili bolji u 2. kolu Federalne lige. Od tada domaćini “čuvaju” domaći teren i u pravilu upisuju pobjede.

Sa ovim porazom Gračanica je ostala na 4. mjestu sa 8 bodova a u narednom kolu na domaćem terenu dočekuju Gradačac.Gradačac koji je u subotu bez većih problema bio bolji od Maglaja 23:16. Oni su trenutno na 9. mjestu sa 5 bodova uz opasku da je ovo jako korektan učinak na početku ako se uzme u obzir da su pola od ovih 6 utakmica odigrali protiv tri ekipe koje su posljednjih nekoliko sezona sami vrh BH rukometa, Izviđača, Borca i Vogošće.

Sloboda je sa novom pobjedom stigla do omjera 3-3, imaju 6 bodova i nalaze se naravno na – 6. mjestu.

SA UTAKMICE

U najavi susreta smo konstatovali da oba tima u duel ulaze u nešto lošijoj atmosferi. Tuzlaci zbog poraza u Maglaju a gosti zbog dva zaredom neriješena ishoda ali i evidentnog pada forme i sa slabijom igrom nego na otvaranju sezone. Bila je ovo prilika i za jedne i za druge da eventualnom pobjedom poprave stanje u vlastitim redovima ali i da se rivalu produži agonija. Na kraju su domaćini bili zasluženo bolji a gostima ostaje sedmica dana da poprave stvari do susreta protiv Gradačca.

Sama utakmica je ličila na većinu odigranih u dosadašnjem dijelu sezone kada je u pitanju Gračanica. Dobro su počeli, imali rezultat, igru, ritam, kontrolu, sve na svojoj strani. A onda stop. Kao da na teren izlazi sasvim jedna druga ekipa. Gosti dakle igraju furiozno a rezultat takve igre je bio vidljiv na semaforu. 2:6 pa onda 4:9. Imali su čak 5 golova prednosti. Iskusnija ekipa bi ovu prednost ljubomorno i znalački čuvala te sigurno ne bi protivniku dozvolila da baš tako lahko anulira sve. A upravo to se redovno dešava Gračanlijama. Olahko ispuštaju vrijednu prednost iz kola u kolo a iskusili su evo i u Tuzli kako je to nadoknaditi 3-4 gola razlike. Jako teško pa često i nemoguće.

EON

Nakon 4:9 gosti nestaju sa terena a domaćini ubacuju u brzinu više. Serijom 5:1 dolaze do 9:10. U nastavku su ponovo gosti imali lijepu priliku da se rezultatski odvoje. Kod rezultata 9:11 imaju sedmerac i isključenje kod domaćina na 2 minute. Epilog? Gol domaćina za 10:11. Sloboda je namirisala krv i serijom 5:0 u samom finišu prvog poluvremena stigla do velike prednosti od 3 gola razlike Od 9:11 do 14:11 za samo nekih 5 minuta. Gostima je pošlo za rukom da u 30 minuta rukometa naprave rezultatsku amplitudu od +5 do -3. Od onih već pomenutih 4:9 do odlaska na odmor Sloboda je ovaj period utakmice dobila rezultatom 10:2. Neshvatljivo.

DRUGO POLUVRIJEME KAO I SVAKO DRUGO OVE POLUSEZONE

U drugi dio ponovo bolje ulaze gosti a rezultat toga je brzo anuliranje prednosti domaćina pa i prelazak u vodstvo kod rezultata 16:17. Poznato? Naravno. A u nastavku će biti još poznatije. Kao po scenariju iz prethodnih utakmica ponovo se dešavaju iste stvari. Nevjerovatan pad u igri rezultira time da domaćini serijom 6:2 dolaze do 3 gola prednosti. Bilo je 22:19 a trener Doborac uzima minut odmora. Ništa posebno. Sloboda postiže i 23. gol te u nastavku još 2 na prazan gol za 25:20 i prvi put +5 za domaćine. Vjerovatno sada zamišljate kako bi to Gračanica po svom običaju olahko prosula? Ali Sloboda nije Gračanica i Sloboda čuva prednost. Najviše što su gosti uspjeli je doći do -2 pri rezultatu 25:23. Golom sa 7 metara domaćini dolaze do daha a ubrzo i odlaze na pokazat će se nedostižnu prednost od 27:23. Imali su i maksimalnih +5, 29:24 i gostima je čak prijetio rezultatski fijasko. Uspjeli su se malo sabrati i do kraja postaviti konačnih 30:27. Da kažemo podnošljiv poraz u gostima protiv jedne ozbiljne ekipe ali više od rezultata brine i dalje poprilično slaba i neuvjerljiva igra.

A ko onda može garantovati da se sa ovakvom igrom može pobijediti Gradačac u narednom kolu u dvorani Luke?

Bit će ovo sigurno jedna od zahtjevnijih i bitnijih utakmica u dosadašnjem dijelu sezone. Domaćinima je pobjeda imperativ ali ne treba se zavaravati da protiv Gradačca neće biti itekako teško. Gosti su složili jednu iskusnu i kvalitetnu ekipu koja u dosadašnjih 6 odigranih kola nije napravila ništa posebno loše ako izuzmemo onaj poraz u gostima od Borca kada je bilo 35:19 za domaćine. Iako neugodan i visok, brzo su ga zaboravili i odradili ono što se od njih nekako i očekuje. Pobjede na domaćem terenu protiv Sloge GVU i Maglaja te bod iz Visokog sasvim su dobar rezultat ako uzmemo u obzir da su osim Borca igrali sa još dvije ekipe koje su posljednjih sezona sami vrh BH rukometa, Izviđač i Vogošća.

Sigurno je da će gosti imati motiv više da se nakon dugo vremena pokažu u kvalitetnom izdanju u Gračanici i podsjete nas da se i kod njih još uvijek igra dobar rukomet. O ostalim pojedinostima vezanim za ovaj susret ćemo opširnije tokom sedmice u najavi komšijskog duela. Dovoljno je reći da se zaista veliki broj igrača posljednjih sezona “razmijenio” na relaciji Gračanica-Gradačac. U subotu će tako biti značajan broj onih koji su nosili dres i jedne i druge ekipe.

• Izviđač – slobodni

Utakmice u Doboju i Trebinju bi trebale biti odigrane u srijedu, 20.10. Razlog prolongiranja su nastupi naših predstavnika u euro kupovima. Podsjetimo da našu zemlju predstavljaju Borac, Izviđač i Sloga D.