Sjajna sportska subota – Pobjeda rukometaša, remi Bratstva, Lokomotivi bodovi protiv Mladosti

RUKOMET – Premijer liga BiH, 3. kolo, Maglaj, subota, 19:00 h

Maglaj – Gračanica  27:28  (13:14)

Početak sezone u Premijer rukometnoj ligi BiH protiče u znaku Gračanice. 3 utakmice, 3 pobjede od čega dvije u gostima. I to u razmaku od samo 4 dana. I to kakve? Tamo gdje Gračanica kombinovano nije pobijedila 26 godina. U Ljubuškom protiv Izviđača, gdje su u srijedu upisali prvu pobjedu u historiji te u Maglaju, na vrućem terenu, gdje također nisu pobijedili dugih 6 godina.

Rukometaši postavljaju neke nove rukometne standarde u Gračanici ali i BiH. Nastavljaju da ispisuju neke od najsvjetlijih stranica u historiji kluba.

Nakon (pre)teške utakmice u gostima protiv Izviđača, u 3. kolu ekipu je čekalo nimalo lakše gostovanje u Maglaju. Maglaj nije Izviđač, nije ni na nivou nekih prethodnih sezona ali domaćini su pokazali da svi oni koji žele pobjedu u ovom gradu, moraju to dobro i da zasluže. Osjetila je to i ekipa Gračanice. Koliko god puta su se u subotnjoj utakmici odvajali na 3 ili 4 razlike, isto toliko puta su se neumorni domaćini vraćali, pa u posljednjoj minuti skoro od -3 do neriješenog ishoda. Samo je hladna glava trenera Doborca spasila pobjedu kada je na nekih 15-ak sekundi prije kraja uzeo time-out i sačuvao vrijednu pobjedu i bodove.

Susret je završio 27:28 za goste, 13:14 poluvrijeme. Gračanica sada ima maksimalnih 6 bodova. U 4. kolu novo gostovanje. Da, treće zaredom. Nakon Ljubuškog i Maglaja ekipa ide u Zavidoviće na megdan uvijek opasnoj ekipi Krivaje. Ko se smije kladiti protiv Gračanlija?

Sam susret protiv Maglaja pomalo je ličio na onaj u srijedu protiv Izviđača. Ekipa Gračanice je većim dijelom imala prednost. Domaćini su pokušavali, vraćali se ali gosti su uspjeli odoliti svim iskušenjima koja su pred njih postavljali domaćini.

Igralo se dosta čvrsto i agresivno. Kvalitetna odbrana gostujuće ekipe rezultirala je sa samo 5 golova domaćina za 15 minuta. Imala je Gračanica vodstvo od 5:8 ali u narednih 7 minuta postižu samo jedan gol, domaćini 4 i na semaforu je 9:9. Rezultatska klackalica je do poluvremena čas bila na jednoj čas na drugoj strani. Kadrić je pogodio u posljednjim trenucima za vodstvo na poluvremenu 13:14.

Početkom drugog poluvremena ponovo bolja igra Gračanice koja je do 40. minute imala 3 gola prednosti. Tada ponovo nastupaju problemi pa gosti sa dva igrača više u terenu primaju gol, Maglaj se brani i dolazi na samo -1. Serijom od 3:0 Maglaj je izjednačio na 21:21. Igrala se 45. minuta i jasno je bilo da će neizvjesnost trajati do samoga kraja. Tako je i bilo.

Kod 22:22 domaćini su imali i napad za vodstvo. Na sreću ne postižu gol što daje gostima dovoljno daha da ponovo povedu sa 2 razlike. U 57. minuti je bilo 24:27 a u sami finiš se ušlo sa 3 gola prednosti za Gračanicu, 25:28. Da navijači ne bi slučajno mirno ispratili utakmicu do kraja, Maglaj postiže dva brza gola i dolaze na samo gol zaostatka. Gračanlije se ne snalaze dobro u presingu koji su zaigrali domaćini, kreću u posljednji napad sa nekih 20-ak sekundi do kraja. Trebali su samo sačuvati loptu ali slabo se snalaze, loše reaguju i zamalo gube posjed. Samo je hladna glava trenera na klupi spasila pobjedu i bodove sa time-outom koji je pozvao prije nego što je lopta izgubljena. Minuta odmora je iskorištena za posljednje upute i ekipa je uspjela da sačuva loptu ali i vrijednu pobjedu.

Pobjedu vrijednu vrha tabele uoči gostovanja kod Krivaje u Zavidovićima. Treće teško gostovanje zaredom ali će barem do ovog imati 7 dana odmora u odnosu na prethodnih 7 kada su odigrali čak 3 utakmice.

Idilična situacija trenutno ako ste navijač Gračanice a dodatni optimizam i snagu daje i činjenica da bi se uskoro u punom kapacitetu na teren trebao vratiti i iskusni Džinović, koji je zaigrao kratko u Maglaju. A ne smijemo ni da zamislimo šta bi se moglo desiti ako Jeremić uskoro bude spreman i otključa svoj puni potencijal.

Čestitke rukometašima i sretno u nastavku sezone.

• Sloga GVU – slobodni

Ovo nije sve što se tiče rukometa. U nedjelju druga ekipa na domaćem terenu dočekuje Sanu 7. Ovaj susret je na rasporedu u dvorani Luke sa početkom u 15 sati.

RUKOMET – Prva liga FBiH Sjever, 2. kolo, Gračanica, nedjelja, SD Luke, 15:00 h

Gračanica 2 – Sana 7

NOGOMET – m:tel Prva liga FBiH, 7. kolo, Hadžići, subota, 15:30 h

Radnik – Bratstvo  0:0

U subotu je odigrana većina utakmica 7. kola u m:tel Prvoj ligi FBiH. Na terenu je bilo i Bratstvo koje je nastavilo svoju sjajnu formu. A rezultat dobrih igara je postepeno penjanje na tabeli, mjesto po mjesto, sa 3. na 2. pa barem do nedjelje i na 1.
Bratstvo istina nije nastavilo seriju pobjeda ali nije ni izgubilo. Nakon tri vezana trijumfa ekipa je osvojila bod u gostima protiv Radnika. Susret je završen bez golova.
Bratstvo je barem do sutra lider na tabeli sa 14 bodova. Isti broj bodova i utakmicu manje ima TOŠK koji u nedjelju u derbiju kola na domaćem terenu dočekuje ekipu GOŠK-a. Oba tima imaju priliku da u slučaju eventualne pobjede zasjednu na vrh. Kada bi se pitalo navijače Bratstva, vjerovatno bi im najdraži bio neriješen rezultat. Kako god da završi ovaj susret u narednom kolu u Gračanici gledamo duel dvije trenutno ponajbolje ekipe u ligi, Bratstva i TOŠK-a.

• Lokomotiva – Mladost M.  1:0

Lokalni derbi u 7. kolu Druge lige FBIH Sjever u subotu su u Miričini odigrali domaća Lokomotiva i Mladost iz Malešića. Domaćini su upisali minimalnu ali vrijednu pobjedu 1:0. Sa nova 3 boda sada su stigli svoje subotnje protivnike na tabeli. Obje ekipe imaju po 6 bodova i nalaze se u donjem dijelu tabele na na 12. odnosno 13. mjestu.

Orahovica, koja u nedjelju gostuje Priluku ima 7 bodova i nalazi se ispred dvojca iz Malešića i Miričine na 11. mjestu.