Slaven-Bratstvo 0:7 – Hladan tuš za rukometaše, poraz od Krivaje 28:29 – Pregled subotnjih rezultata i nastupa

RUKOMET – Premijer liga BiH, 25. kolo, Gračanica, SD Luke, subota, 18:00 h

Gračanica – Krivaja  28:29  (15:15)

Ekipa Krivaje je zadala bolan šamar Gračanlijama i njihovim ambicijama pobijedivši ih na domaćem terenu u utakmici 25. kola Premijer lige rezultatom 28:29, poluvrijeme 15:15. Bio je ovo 9. poraz u sezoni za ekipu Gračanice, 3. na domaćem terenu. Nakon Izviđača i Konjuha, kompletan plijen je odnijela i Krivaja. Sa ovim porazom domaćini se vjerovatno opraštaju od borbe za to 4. mjesto na kojem su bili veći dio sezone kao najbolja ekipa u ostatku lige iza nedodirljivih Izviđača, Borca i dobojske Sloge. Iako još ima da se igra, evidentno je da su i Sloboda i Vogošća i Konjuh u boljem ritmu od Gračanice pa jedina šansa da se ova sezona koliko-toliko rezultatski spasi ostaje završnica Kupa. Iako je Final four još uvijek daleko (kraj maja) jasno je da ni to nije sigurna opklada za eventualni izlazak u evropu s obzirom da ih u završnici čekaju Izviđač, Sloboda i Vogošća.

Turbulentna sezona za ovu mladu ekipu sa dosta uspona, padova i problema, porazom od Krivaje postala je još turbulentnija.

U narednom kolu ekipa gostuje Iskri. Ove susrete, počevši od Krivaje, najavili smo kao nešto lakši dio rasporeda nakon onih paklenih 20 dana u kojima je ekipa igrala protiv Borca, Slobode, dobojske Sloge i dva puta Sloge iz GVU. Lakši dio, uslovno rečeno, upravo je postao teži jer ekipa sada ima imperativ pobjede u svakoj narednoj utakmici. A vidjeli smo toliko puta ove sezone kako reaguju pod pritiskom, imperativom.

Jasno je da je Gračanica bolja ekipa od Iskre ali isto tako je jasno da nikako ne smijemo goste najaviti kao favorite jer su u stanju od gotovog praviti veresiju. Nije tragedija, nije smak svijeta. Ekipi je potreban mir kojeg će dobiti zbog reprezentativne pauze i nadamo se kvalitetno iskoristiti da se pripreme za najbolji mogući finiš sezone.

GRAČANICA – KRIVAJA  28:29

Ko je pročitao najavu sportskih aktuelnosti na našoj web stranici, konkretno i najavu utakmice između Gračanice i Krivaje, mogao je sigurno prepoznati određeni obrazac, poveznicu sa ovim nesretnim porazom od gostiju iz Zavidovića. Upozoravali smo, svjesni da je i sama ekipa vjerovatno bila dobro pripremljena za sve moguće scenarije ali opet se dogodilo. Još jedna “ona” utakmica u kojoj su nam igrači Gračanice priuštili toliko stresa.

Toliko puta viđeno ove sezone. Slab start, spor ulazak i u 15. minuti na semaforu je već -4, 4:8 za goste koji nisu iskoristili jednu od mnogobrojnih kontri i za +5. Trener Doborac je pozvao prvu minutu odmora nakon koje su domaćini djelovali bolje na terenu. Zaigrali su prvenstveno intenzivniju odbranu dok je u napadu i dalje bilo dosta problema. Rudarskom igrom stizali su pomalo prednost Krivaje. U 26. minuti kod rezultata 12:13 za goste, njihov trener uzima time-out jer su domaćini već sustigli prednost. Nije se ništa previše promijenilo do kraja prvog poluvremena. Boljom igrom domaćini ipak na pauzu odlaze bez rezultatskog zaostatka. Bilo je 15:15.

U drugom dijelu domaćini su počeli nešto lakše dolaziti do golova ali i igrati nešto slabije u odbrani. Vodili su 18:17, pa 22:20 u 43. minuti ali nikako nisu uspijevali da slome otpor upornih Zavidovićana. O kakvoj se rezultatskoj klackalici radilo dovoljno govori kretanje rezultata. 22:20, pa 22:22. Ponovo mini serija domaćina za 24:22 na koju Krivaja uzvraća sa 24:24. Bilo je jasno da ćemo gledati neizvjesnu utakmicu do samoga kraja.

Ekipa koja u svojim redovima ima Hadžihasića, Abdurahmanovića, Alića, Faljića, Bašića, Omerovića, Velića sigurno je imala dovoljno iskustva da stvori probleme dosta neiskusnijim domaćinima. I znalački su to uradili.

Igrala se 50. minuta kada je bilo 25:25 a nakon toga do kraja igralo se gol za gol. Posljednje vodstvo domaćini su imali kod rezultata 26:25. Krivaja sa 2 gola vraća prednost na svoju stranu a kod rezultata 27:27 u posljednjih 5 minuta susreta ekipa Gračanice ima čak 3 napada za vodstvo. U dva zaredom sudije sviraju prekršaj u napadu, probijanje. Krivaja je povela 27:28, domaćini su izjednačili na 28:28. U jednom od posljednjih napada Krivaje, domaćini su odigrali odličnu odbranu. Gostima je prijetio pasivan napad i oduzimanje lopte. Uspjeli su da upute šut ali Bosić se iskazao zlata vrijednom odbranom. Imali su domaćini dovoljno vremena za jedan kvalitetan napad, nešto više od 30 sekundi.

Plan je bio da se u toku napada izvrši izmjena. Umjesto Bosića je utrčao kapiten Mehmedović, što je zbunilo goste a ono što je uslijedilo zbunilo je valjda kompletnu BH rukometnu javnost. Dvojica igrača Krivaje ragbi potezom zaustavljaju Mehmedovića. Umjesto sankcija za goste, sudijski par na opšte zaprepaštenje dosuđuje probijanje Mehmedovića. Uslijedilli su burni protesti sa domaće klupe a epilog svega je crveni karton za trenera Doborca i sedmerac za Krivaju. Hladnokrvan je bio bivši igrač Gračanice Haris Bašić za veliko slavlje gostujuće ekipe i nevjericu na licima domaćina.

Interesantno da je prvi susret u Zavidovićima završen skoro identičnim rezultatom 28:28.

Rijetko ili skoro nikada ne komentarišemo suđenje. Vjerovatno će i domaćini nakon što se glave ohlade krivca za ovaj poraz pronaći prije svega u svojim redovima, slabom nastupu ali teško je ostati ravnodušan na, malo je reći i u najmanju ruku poprilično loše dijeljenje pravde na ovom susretu od strane para Škaljić/Kulović. Šteta.

Gračanica će ostati na 7. mjestu sa 30 bodova ali sada sa većim bodovnim zaostatkom za ekipama koje se bore za gornji dom na tabeli BH Premijer rukometne lige.

Slijedi prvenstvena pauza zbog okupljanja i nastupa reprezentacije a nakon toga gostovanje Iskri, domaća utakmica protiv Bosne, slobodno kolo te u posljednja dva kola još dva teška susreta protiv Vogošće u Gračanici te Konjuha u gostima. Sretno i što manje “slučajeva Škaljić/Kulović”.

Slaven – Bratstvo 0:7 (0:3)

Strijelci: Poturalić (7), Stojanov (32. i 36.), Hasikić (47; 55; 75.), Kulovac (69).

Bratstvo je u najboljem mogućem trenutku upisalo dvije vezane pobjede u prvenstvu. Mora se priznati da su imali i malo sreće da nakon TOŠK-a gostuju ekipi koja je odavno i sama svjesna da na kraju sezone napušta ovaj rang takmičenja. Slaven nažalost u drugom dijelu sezone služi za popravljanje gol razlike. Tako je bilo i za Bratstvo.

Gosti su u 23. kolu m:tel Prve lige FBiH upisali najveću pobjedu ove sezone. Slavili su sa visokih 0:7 uz hat-trick Hasikića. Nakon trijumfa na domaćem terenum protiv TOŠK-a, kojim je prekinuta ona crna serija od 6 mjeseci i 8 utakmica bez pobjede, stigao je očekivani trijumf protiv Slavena.

Nakon poraza od Budućnosti u 21. kolu, Bratstvo je palo na 10. mjesto. Sa dvije vezane pobjede i 6 osvojenih bodova, sada je situacija dosta komfornija i na tabeli. Ekipa je trenutno na 7. mjestu sa 34 boda i sa dovoljnom bodovnom prednosti nad ekipama iz donjeg dijela tabele koje će vjerovatno biti u neizvjesnoj borbi za ostanak.

Slijedi im utakmica na domaćem terenu protiv Travnika. Travnika koji nema neki poseban rezultatski imperativ i koji u drugom dijelu sezone igra dosta bolje nego u prvom. Sa eventualnom pobjedom Bratstvo bi vjerovatno riješilo mnoge dileme kada je u pitanju njihova kampanja u aktuelnoj sezoni.