Rukometaši savladali Iskru – Košarkašice za historiju

RUKOMET – Premijer liga BiH, 11. kolo, Gračanica, subota, 18:00 h

Gračanica – Iskra  31:25  (14:9)

Konačno. Tako bismo najlakše opisali osjećaj u dvorani Luke nakon pobjede rukometaša protiv Iskre u 11. kolu Premijer lige BiH. Konačno.

Slavili su rezultatom 31:25, poluvrijeme 14:9. Konačno jedna utakmica i pobjeda bez previše stresa i problema. Kolektivna i nadasve borbena igra donijela je domaćinima petu prvenstvenu pobjedu i prvu nakon skoro mjesec dana i trijumfa u 7. kolu protiv Gradačca. Nakon toga su uslijedila dva poraza te slobodno kolo. Loši rezultati ekipu su doveli do 7. mjesta sa tendecijom pada koja je prekinuta ovim trijumfom protiv Iskre.

Kod domaćina se osam igrača upisalo u listu strijelaca a najefikasniji su bili mladi Kadrić sa 7 i Mehmedović sa 6 golova. Nešto kvalitetniju partiju od prethodnih pružio je na golu Džanbegović i to je uz veliku borbenost rezultiralo jednom dobrom utakmicom koju su domaćini imali pod kontrolom 50 minuta.

U redovima Iskre najefikasniji je sa 12 golova bio prvi strijelac lige Čičkušić a pratio ga je Ljutić sa 3. Devet  se igrača u gostujućoj ekipi upisalo u listu strijelaca. Golman Polić je također bio na visini zadatka ali nedovoljno za nešto više od poraza u Gračanici.

Kada je u pitanju sam susret, gosti su remetili planove domaćina samo u prvih 10-ak minuta. Imali su vodstvo 3:5 u 10. minuti je 6:6 a prvi put domaćini vode u 12. minuti golom kapitena Mehmedovića sa 7:6. Iskra je zaprijetila serijom 0:2 za novo vodstvo na rezultatskoj klackalici. Od 15. do 28. minute susreta domaćini serijom 7:1 od 7:8 dolaze do vodstva 14:9 sa kojim se otišlo na odmor.

EON

Za razliku od prethodnih utakmica u ovoj protiv Iskre se od prvog napada vidjela odlučnost u odbrani i plan u napadu. A kako se igralo dovoljno govori podatak da su dvojica igrača domaćeg tima zaradila po 3 isključenja. To su bili Trkulja i Grahovac. Prvi je isključen u 46. minuti a drugi u 51.

Domaćini su već od starta drugog poluvremena ubacili u brzinu više i prednost se polahko popela do maksimalnih +9, 22:13 u 40. minuti susreta. Iskri je tada čak prijetila i rezultatska katastrofa. Da se to ne bi desilo pobrinuli su se prije svega golman Polić i Čičkušić koji je na sreću kasno uhvatio svoj ritam ali opet završio sa 12 golova.

I jednima i drugima je pobjeda bila imperativ. Domaćini su unijeli barem malo mira u ekipu sa 2 nova boda na kontu koja ih vraćaju na 5. poziciju na tabeli sa 12 osvojenih. Iskra ostaje u donjem dijelu na 13. mjestu samo sa 6 bodova, dva više od Maglaja i Sloge GVU koji imaju po 4 boda.

Gračanica u narednom kolu ima još jedan težak zadatak. Gostuju ove sezone odličnom Leotaru koji drži korak sa Borcem na vrhu tabele. Trenutno su drugi sa četiri boda manje od lidera ali i sa utakmicom manje. U nedjelju gostuju u Maglaju.

Leotar je ove sezone pravo osvježenje. Iskusna je to i kvalitetna ekipa sa dvojicom bivših rukometaša Gračanice u svojim redovima, Tomislavom Tomićem i golmanom Sidikom Omerovićem. Bit će teško do nekog pozitivnog rezultata ali ne i nemoguće.

Iskri predstoji borba za goli život i njima će do polusezone svaki bod biti zlata vrijedan. Nulu iz Gračanice pokušat će nadoknaditi u narednom kolu kada im u Bugojnu gostuje uvijek neugodni Konjuh.

Startz – G Stars Gračanica  79:63

Košarkašice su ispisale nove stranice u historiji gračaničkog sporta. I to je danas bitnije od poraza u prvom nastupu u gostima od ekipe Startz iz Tuzle rezultatom 79:63.

Ovo je prva zvanična utakmica jedne ženske seniorske košarkaške ekipe iz Gračanice u nekom od ligaških takmičenja.

Klub G-Stars koji se ove sezone takmiči u A1 ligi BiH nastao je nakon višegodišnjeg rada kroz omladinske kategorije i lige da bi se došlo i do konačnog cilja – seniorskog tima.

Kada već o košarkašicama govorimo u superlativima da dodamo da će ostati zapisano i da je prve poene postigla Ajla Hidić.

Čestitamo na prvom nastupu. Ne sumnjamo da ćemo uskoro govoriti i o prvoj pobjedi. Ekipa je u 2. kolu slobodna a onda u 3. na domaćem terenu dočekuju Zrinjski. Utakmica je 4.12.

• Orahovica – G. Rahić

Za kraj dodajmo da se utakmice zadnjeg kola u prvom dijelu sezone igraju i u Drugoj nogometnoj ligi FBIH Sjever. Mladost u 15. kolu gostuje u Prokosovićima, Lokomotiva će u Kalesiju a Orahovica polusezonu zaključuje na domaćem terenu protiv Gornjeg Rahića.