Rukometaši za historiju – Pobjeda u Ljubuškom 37:34

RUKOMET – Premijer liga BiH, 1. kolo, Ljubuški, srijeda, 17:30 h

Izviđač – Gračanica  34:37   (16:18)

Sinoć su odigrane zaostale utakmice 1. kola rukometne Premijer lige BiH. Ekipa Gračanice je ostvarila prvu, historijsku pobjedu u gostima protiv aktuelnog prvaka Izviđača iz Ljubuškog. Susret je završen rezultatom 37:34, poluvrijeme 18:16 za goste. Nakon dva odigrana kola Gračanica ima dvije pobjede. Već za vikend  Gračanica u 3. kolu gostuje u Maglaju koji je sinoć poražen u gostima u Visokom.

SA UTAKMICE

Prije samog susreta u najavi smo konstatovali da su domaćini apsolutni favoriti. Sve je bilo na strani domaćina. Opravdano. Izviđač je mjera za rukomet u BiH i mnogi bi rado krenuli njihovim putem. Gračanica je krenula u jednom takvom smjeru i za sada im dobro ide.

Uoči sinoćnjeg susreta domaćini su imali omjer 7-1 kada su u pitanju utakmice u prvenstvu. Ova jedna pobjeda je upisana 2019. na domaćem terenu. U Ljubuškom nikada. Do sinoć.

Ni otvaranje sezone nije sugerisalo na ovakav razvoj situacije. Gračanica je teže od očekivanog savladala Bosnu iz Visokog dok je Izviđač očitao lekciju Konjuhu u gostima pobijedivši sa 8 razlike.

Ništa nije posebno sugerisalo da bi gosti mogli do pobjede. Čak smo i u najavi konstatovali da Gračanica teško može do pobjede u utakmici sa 30+ golova. I na sreću smo pogriješili.

Rukometaši su nas demantovali na najbolji mogući način. Pobjedom sa postignutih 37 golova.

PRVO POLUVRIJEME

Počelo je oprezno sa obje strane. Ekipe su se izmjenjivale u vodstvu. Domaćini su vodili 3:2 i 4:3 i teško je bilo zamisliti da će to biti njihovo posljednje vodstvo na utakmici.

Vodili su gosti, Izviđač je u nekoliko navrata uspio da izjednači ali gosti se nisu predavali. Naprotiv.  Gračanica igra dobro i sve bolje. Dolaze i do 4 gola prednosti. Domaćini se ne predaju i pred kraj poluvremena dolaze na 1 gol zaostatka samo da bi Grahovac u posljednjim sekundama postavio 16:18.

DRUGO POLUVRIJEME

U drugom dijelu slična priča. Gosti igraju mirno i pametno a rezultat takve igre je ubrzo odlazak na maksimalnih +4. Izviđač je uspio prići na gol zaostatka i to je bilo sve. Dobrom igrom Gračanica kontroliše igru i rezultat. Prednost se kreće od 2 do 4 gola da bi u 50. minuti prvi put bilo i maksimalnih 5 golova prednosti, 33:28.

Domaćini se ne predaju i posljednji put prijete serijom 3:0 kada su stigli na 33:31. Musić postiže naredna dva gola za Gračanicu i ponovo je 4 razlike za goste, 35:31, koji su mirno priveli utakmicu kraju sa konačnih 34:37.

Zaslužena pobjeda. Prva u Ljubuškom. Čestitke i domaćinima koji su i u porazu pokazali da su nivo za sebe kada je BH rukomet u pitanju.

Sa druge strane, veličanstvena pobjeda gostiju. Bilo je boljih i slabijih igrača u Gračanici, boljih i slabijih ekipa ali ova je uspjela nešto što niko nije.

Vremena za slavlje nema jer već u subotu slijedi za Gračanicu još jedno više nego neugodno gostovanje, ono u Maglaju. Sa pobjedom u gostima i ova pobjeda u Ljubuškom će dobiti na posebnoj težini.