Dukla bolja i u uzvratu od Gračanice 20:21

RUKOMET – EHF Challenge cup, 3. kolo, Gračanica

Gračanica – Dukla Prag 20:21 (6:12)

Ekipa Gračanice je poražena i u uzvratnom susretu 3. kola EHF Challenge kupa od Dukle iz Praga rezultatom 20:21, poluvrijeme 6:12. S obzirom da su Česi bili bolji i u prvom susretu 26:21 sasvim zasluženo prolaze dalje dok Gračanlijama ostaju obaveze u ligi i kupu. Završen je evropski izlet za ekipu Gračanice. Šteta je samo možda zbog poraza i u uzvratu jer bilo je prilike da se ostvari barem minimalna pobjeda. Zaslužili su to rukometaši. Ovako je Dukla prekinula i niz bez poraza u dvorani Luke koji je trajao pune dvije godine. Mora se reći zasluženo.

Goste je do pobjede vodila prije svega dobra kolektivna igra na obje strane terena. Svitak je bio najefikasniji sa 6 golova dok je junak susreta golman Petržala sa 15 odbrana od čega i dvije ključne u zadnjoj minuti kada su domaćini imali priliku za izjednačenje.

Kod ekipe Gračanice najefikasniji je bio Tomić sa 9 golova dok je Živanov dodao 6. Bosić je upisao skromnih 7 odbrana.

Naredni izlazak na teren ekipa će imati u srijedu kada na domaćem terenu dočekuju Vogošću.

SA UTAKMICE

Sve je bilo spremno u Gračanici za evropski rukometni spektakl nakon punih 16 godina i susreta protiv danskog Alborga. U 3. kolu Challenge cupa u Gračanici je u uzvratnom susretu gostovala Dukla iz Praga. A gosti su u Gračanicu donijeli i finu prednost iz prvog susreta od 5 golova. Bilo je 26:21 za Duklu u prvoj utakmici.

U kakvom je ozračju dočekana utakmica dovoljno govori podatak da su ulaznice rasprodane još u četvrtak. Bilo je jasno da će goste u dvorani Luke dočekati paklena atmosfera. A tako je bilo. Nekih sat vremena prije početka susreta dvorana je bila ispunjena do posljednjeg mjesta.

Domaćini su znali da ih čeka teška utakmica i da će teško do prolaska dalje ali su se nadali da mogu barem do pobjede. I šteta što do nje nisu došli.

Gosti su i u Gračanici pokazali jednu brzu igru i čvrstu odbranu. Poveli su 0:2 da bi domaćini ubrzo izjednačili na 2:2. Nakon toga do kraja prvog poluvremena na terenu je postojala samo jedna ekipa. Na žalost domaćih navijača, ona gostujuća. Čvrstom igrom u odbrani za koju domaćini nisu imali rješenje Dukla je polahko gradila prednost do maksimalnih +6 na isteku prvih 30 minuta, 6:12. Čvrsta odbrana je bila ključ. Samo 6 golova za 30 minuta domaćina dovoljno govori o svemu. Dukla je natjerala Gračanlije na veliki broj tehničkih grešaka nakon kojih su brzim akcijama postizali golove. Odličan je na golu bio Petržala koji je branio i ono malo lopti koji su došle do njega.

Nakon prvog poluvremena bilo je jasno da od prolaska dalje nema ništa ali trebalo je ako ništa odigrati za vjernu gračaničku publiku. A u drugom dijelu poptuno drugačija slika na terenu. Da li su se domaćini dobro organizovali ili su gosti izašli nešto ležernije, nije ni bitno. Bitno je da je Gračanica ličila na onu ekipu koju gledamo posljednje dvije sezone.

Gosti su imali prvi napad u drugom poluvremenu i stigli su do +7, 6:13. Nakon toga slijedi 15-ak minuta najbolje igre domaćeg tima. Na golu se probudio Bosić, zaigrana je bolja odbrana a u napadu se igralo brže i raznovrsnije. Serijom od 7:0 domaćini u 43. minuti dolaze do izjednačenja 13:13. U narednim minutama igra se gol za gol a u 50. minuti Gračanica dolazi i do prvog vodstva, 16:15. Dukla je za 20 minuta igre u drugom dijelu postigla samo 2 gola!!! To je bila ona prava Gračanica. Šteta što je bilo kasno. Dosta su se domaćini potrošili stižući prednost. Zadnjih 10 minuta igra se gol za gol. U 58. Dukla ima +2, 18:20 ali domaćini se ne predaju i imaju napad za neriješeno ali junak Dukle golman Petržala sa dvije odbrane u zadnjoj minuti donosi svojoj ekipi pobjedu i prolazak dalje. Veliko slavlje gostiju i tuga na licima domaćina koji su ipak od gračaničke publike na kraju dobili aplauz. Kao i gosti.

Jedan dio plana je u ovoj utakmici bio ispunjen a to je onaj da se odigra na malo golova. 21 primljen je sasvim korektna igra ali problem je bio u jako loših prvih 30 minuta igre ekipe Gračanice ali i sjajna odbrana gostiju koji su do zadnje sekunde igrali svoju brzu i agresivnu igru.

Na kraju iako tužni zbog poraza možemo konstatovati da smo uživali u jednoj prelijepoj evropskoj rukometnoj noći.

Prije početka susreta u ime generalnog sponzora RK Gračanica, Grada Gračanica, gradonačelnik Nusret Helić je gostujućem predstavniku uručio poklon.

dav

Ogroman aplauz je zaradio i ljubimac domaćih navijača bivši igrač Gračanice, Dino Hamidović koji je stigao iz Slovenije da podrži svoje dojučerašnje saigrače. Poruku podrške poslao je bivši kapiten Admir Ahmetašević.