Novo razočarenje na stadionu Luke – I Orašje odnijelo kompletan plijen

Gosti su bili bolji rezultatom 2:3

NOGOMET – Prva liga FBiH, 13. kolo, Gračanica

Bratstvo – Orašje  2:3  (0:2)

Strijelci: 0:1 Marošević (4″); 0:2 Vidović (37″), 0:3 Vidović (49″), 1:3 Bajić (55″), 2:3 Bajić (90″)

Nogometaši Bratstva su priredili novo razočarenje za svoje malobrojne i vjerne navijače. Poraženi su na domaćem terenu od Orašja 2:3. Sasvim zasluženo. Ekipi je ovo 7. poraz u sezoni a 3. na domaćem terenu u 6 odigranih susreta. Samo je Radnik iz Hadžića lošiji na ljestvici domaćeg terena. Stadion Luke je od svojevremeno neosvojivog bastiona postao mjesto na kojem ekipe rado gostuju i pobjeđuju. Ovo je ujedno i 5. utakmica u nizu u kojoj Gračanlije nisu ostvarile pobjedu i da nije bilo onog boda u prošlom kolu u gostima protiv GOŠK-a bio bi to katastrofalan učinak. Ako već i ovako nije.

Ekipa je sa ovim porazom pala na 13. mjesto sa 14 bodova i izvjesno je da Bratstvu slijede neizvjesni dani u Prvoj ligi FBiH. Do polusezone su ostala još dva kola. U narednom gostuju kod Radnika a u zadnjem kolu prvog dijela sezone Bratstvo će na domaćem terenu ugostiti ekipu Slavena. Relativno slabiji protivnici za finiš prvog dijela sezone ali kako Bratstvo igra, teško možemo reći da su favoriti trenutno protiv bilo koje ekipe u ligi. Nažalost. A ono što još više brine od poraza i gubitka bodova je činjenica da je Bratstvo užasno na terenu i teško se sjetiti kada je ekipa izgledala ovako loše.

Kada je u pitanju susret protiv Orašja u njega je ekipa ušla osokoljena vrijedno osvojenim bodom na gostujućem terenu protiv GOŠK-a. Taj bod je trebalo potvrditi pobjedom na domaćem terenu. U goste je stigla ekipa koja je imala jako loš start ali koja je pokazala da vrijedi puno više od trenutne pozicije i ekipa koja u zadnje vrijeme igra odlično. Opominjala je i njihova pobjeda u 12. kolu kada su bez većih problema sa 3:0 bili bolji od TOŠK-a.

Svi preduslovi za jednu dobru utakmicu su bili tu. Sve je bilo spremno osim ekipe Bratstva. Hladan tuš već na početku kao da je nagovijestio šta će se dešavati u ostatku susreta. Gosti su poveli već u 4. minuti preko Maroševića. Orašje je izvelo korner, lopta je išla prizemno kroz šesnaesterac, stigla do Maroševića a ovome nije bilo teško da je plasira u nebranjeni dio mreže. Užasno loša reakcija odbrane domaćeg tima. Kad smo kod odbrane dodajmo da je ekipa od 23 primljena gola u 13 utakmica čak njih 15 primila u posljednjih 5 susreta. Redom 3, 5, 3, 1 i 3.

Nisu gosti kao većina ekipa nakon vodstva stali i čuvali svoj gol i stečenu prednost. Naprotiv, bili su agilni i pokušavali su da što prije dođu i do drugog. Domaćini su kao i obično u zadnje vrijeme bili slabi, loši, neorganizovani. Rezultat takve igre je činjenica da Bratstvo nije uspjelo ozbiljnije zaprijeti Orašju ali zato jeste Orašje. U 37. minuti je već 0:2. Brčkalić se prošetao po desnoj strani terena, pogodio centaršutem na drugoj strani usamljenog Vidovića a kada jednog ovakvog igrača podcijenite i ostavite samog u izglednoj prilici, otprilike znate šta vam slijedi. Po loptu u mrežu. Tako je i bilo. Vidović je pogodio glavom za zasluženih 0:2.

Jedinu ozbiljniju priliku domaćini su u prvom poluvremenu imali tek u 43. minuti kada je dobro ubacio Duraković ali Diabang slabo reaguje i lopta je u rukama sigurnog Živkovića.

Šef struke domaćeg tima je pokušao odmah na poluvremenu sa 3 izmjene. Umjesto Kahrimanovića, Begovića i Imamovića na teren su ušli Alihodžić, Bajić i Mićunović. Uslijedile su neviđene taktičke vratolomije pa smo valjda po prvi puta od kako je obukao kopačke na noge, kapitena Šušu gledali u sredini terena zajedno sa Durakovićem.

Jasno je bilo da struka domaćih eksperimentiše sa ovim potezima a eksperiment očekivano nije uspio. 0:3 je u 49. minuti. Sa bijele tačke je pogodio Vidović nakon što je prethodno na njemu i napravljen kazneni udarac.

Čak je i publika u nevjerici šta se događa ostala bez reakcije. Tračak nade unio je gol Bajića u 55. minuti za 1:3. Ali ta nada je kratko trajala jer je Orašje i dalje bilo bolja ekipa koja je znala šta hoće. Napadali su kao osice gol Bratstva a u 67. minuti zamalo je odlični Sulić pogodio za 1:4. Samo je pribrana reakcija golmana Bratstva Divkovića spriječila još veći rezultatski potop i blamažu.

Djelovalo je da su gosti bliže svom 4. golu nego domaćini 2. U samom finišu u 90. minuti Bajić svojim drugim golom postavlja konačnih 2:3.

Jako teški trenuci za Bratstvo. Vjerovatno bi svi najsretniji bili kada bi zimska pauza nastupila već sutra. Ali do pauze imaju još dva kola. Ništa ne treba prepustiti slučaju. Sa eventualnim pobjedama i bodovima, bilo bi to koliko-toliko bolje. Sa porazom ili porazima Bratstvo bi bilo u veoma teškoj, preteškoj situaciji a o tome ne želimo ni razmišljati.

Ekipi želimo sreću u zadnja dva kola, da se pregrupišu, smognu snage i da sa eventualno dva bolja rezultata u zadnja dva kola ipak izvuku najviše što mogu iz trenutno jako loše situacije.